Во семејството Аметовиќ утрово се случи голема трагедија кога 9-годишно момче се задуши од агрегат, додека татко му и сестра му се во тешка состојба.

Момче (9) во саботата наутро починало во селото Радаљ кај Мали Зворник, додека неговата сестра (11) и таткото (39) во тешка состојба се пренесени во болницата во Лозница и задржани на лекување. Станува збор за петчленото семејство Аметовиќ кое живее во тешки услови, за децата сам се грижел таткото Драган иако бил во лоша здравствена состојба, а има и седумгодишен син и тригодишно ќерка.

Кумата на семејството Катица Кољибабиќ за Курир ги откри страшните детали од овој хорор . Таа прва со сопругот се појавила на местото на несреќата и затекнала страшна глетка, мртво момче и членовите на неговото семејство лежат во несвест во трошна куќа.

На Аметовиќ поради долг им ја исклучиле струјата, па Драган го вклучил агрегатот, а патем имаат и шпорет и се греат на дрва. Сите спиеја горе, таткото во една, а децата во друга, додека агрегатот беше на приземје.

„Околу пет часот, мене и мојата сопруга, а живееме на околу стотина метри од Аметовиќ, не разбуди седумгодишниот син на Драган и рече дека сите во куќата се мртви. Веднаш отидовме таму, за жал, постарото момче веќе беше мртво, кумот на Драган гледаше, но не даваше други знаци на живот. Сопругот ја нашол постарата ќерка на подот, ја кренал на креветот, а таа само рекла дека не може да стои на нозе , а помладата ја зеде в раце и ја донесе кај нас. Повикавме полиција и брза помош“, ги раскажува шокирачките детали Катица за Курир и додава:

„Струјата им била исклучена поради долгот што го направил покојниот татко на Драган. Тој го вклучил генераторот за да има струја во куќата и го вметнал во долната соба. Куќата нема оџак, само неколку цевки, па најверојатно чадот излегол од некаде и почна да ги гуши во сон. Трагедија, што друго да кажам“, вознемирено раскажува Катица, која сега престојува кај најмладите членови на семејството Аметовиќ.

Таа објаснува и дека седумгодишниот син на Драган се разбудил и кога видел што се случува, скокнал од горниот кат низ прозорецот на фотелјата пред куќата, а потоа истрчал кај неа да побара помош.

Посветен татко

Драган Аметовиќ сам се грижел за децата, а поради болест морал да оди на операција на желудникот, преживеал два срцеви удари, а сопругата го оставила кога почнале неговите здравствени проблеми, поради што тој повеќе не можел да ја врши работата, а порано го издржувал семејството. Веста за трагедијата одекна на овие простори, а сите се надеваат дека таткото и ќерката ќе закрепнат и дека оваа и онака голема несреќа нема да биде уште полоша.