Генералниот директор на хокеарскиот клуб Братислава Капиталс, Душан Пашек (36) извршил самоубиство со бесење, објавија локалните медиуми. Пред само неколку дена, во средата, од истиот клуб стигна уште една трагична вест, дека младиот Борис Садецки (24) им подлегнал на повредите кои ги претрпел кога доживеал нервен слом на тренинг. Тоа се случи пред 5 дена.

Душан Пашек поради здравствени проблеми ја заврши кариерата во 2016 година. За работите да бидат уште побизарни, тој беше син на постариот Душан Пашек, исто така национален спортски херој, кој се самоуби во 1998 година на само 38 годишна возраст.

Страшни детали за самоубиството на Пашек: Во четвртокот бил забележан како купува дебело јаже

Словачкиот хокеј во последните денови доживува трагични моменти. По прераното заминување на Борис Садецки (†24), дојде уште една страшна вест кога Душан Пашек Јуниор (†36) посегна по својот живот. Двајцата припаѓале на клубот Братислава Капиталс и се чини дека и тоа била една од причините за шокантното самоубиство на потпретседателот на клубот Пашек.

📷

📷

Беспомошното тело на поранешниот хокеар го откриле случајни минувачи водел на Братислава во близина на патеката за боб. Недалеку од местото бил паркиран неговиот луксузен бел мерцедес. Очајничкиот чин, според достапните индиции, бил планиран, во четвртокот бил виден во продавница за покуќнина како купува дебело јаже. Тој на крајот очигледно го искористил за да стави крај на својот живот, јавуваат локалните медиуми.

Полицијата имала значителен проблем на тежок терен. Тие успеале да го однесат мртвото тело до погребната кола со противпожарниот квадар велосипед по два часот попладне. Според извор на порталот Šport24.sk, тие го истражуваат случајот како самоубиство и сите достапни информации покажуваат дека Пашек сам донел неповратна одлука. Она што застрашува во овој факт е дека самоубиство пред дваесет и три години на слична возраст извршил и неговиот татко Душан Пашек постариот (†37).

Управниот состанок со играчите на клубот од Братислава требаше да се одржи во четврток. Темата требаше да биде смртта на Борис Садецки.

-Кога тоа се случи, побаравме од раководството на клубот да бидеме повторно тестирани, изјави капитенот на тимот, Дејвид Бук. Пред една недела срцето на младиот играч откажа на мразот во австриски Дорнбирн. Пред неколку месеци Садецки го надмина коронавирусот и последователно мораше да направи посебен преглед на срцето, кој го откажа по консултација со раководството.

– Душан исто така го погоди овој трагичен настан, а смртта на Борис очигледно ги продлабочи неговите ужасни мисли, кои го одведоа до шокантно самоубиство. Страшната вест длабоко го погоди секој од нас, се доверил извор од клубот за Šport24.sk. Сепак, најтешкиот момент сега го доживува семејството на Душан Пашек, кое на каков било начин одби да ја коментира трагедијата.

– Тоа е огромна загуба за словачкиот спорт и за сите што го познаваа Душан. Го имаше целиот живот пред него и големи планови да му помогне на словачкиот хокеј. Тој беше мојот најдобар пријател и неговата смрт ме погоди тешко, изјави за загубата Иво Чурковиќ, претседателот на клубот Братислава Капиталс.