Обреновац е во шок по страшната сообраќајна несреќа во која загина Игор Ненадовиќ (38), обезбедувач во Централниот затвор во Белград. Неговиот живот згасна во саботата вечерта во близина на трговскиот центар, кога неговиот мотор се судрил со автомобил управуван од 72-годишен човек. Ненадовиќ од здобиените повреди починал на лице место.

Очевидци на несреќата изјавија дека местото на местото на трагедијата било страшно.

– Случајни минувачи застанаа и се приближија да видат дали можат да му помогнат на мотоциклистот, но залудно. Инаку, полицијата брзо пристигнала на местото на настанот, а екипа на Итна помош можела само да констатира смрт на мажот – изјави жител на Обреновац.

Жртвата Игор Ненадовиќ бил татко на две малолетни девојчиња, а како што може да се види на социјалните мрежи, само неколку часа пред несреќата објавил видео снимки снимени во текот на саботата додека славел детски роденден на излетничкото место Забран со неговото семејство и пријателите.

Пријателите на загинатиот Игор вчера цел ден се збогуваа со несреќниот човек.

„Игор, што ќе прават малечките без тебе, те обожаваа“, „Кога ќе возиш круг некаде таму, помини до населбава, да им се јавиш на сите. Поздрави ги сите. Почивај во мир брат,“ – се вели во натписите.

„Голема загуба за нашиот град, човек кој знаеше да живее, секогаш насмеан и расположен… Нека му бидат широки Господовите патишта“, „Ќе ми недостасуваш додека сум жив, почивај во мир на подобро место со ангелите на небото“, пишува во еден од коментарите.

Сакал да го продаде моторот

Судејќи по објавите, Игор планирал да го продаде мотоциклот.

– Се видовме неколку дена пред моето заминување на пат, ми понуди да ми го продадеш, но не даде Бог да се отарасиш од него. Зошто Бог зема добри луѓе никогаш нема да ми биде јасно. Почивај во мир Игор, нека ти е лесна црната земја, а ангелите нека те чуваат во рајот – напишал еден од пријателите.