Судот во Белград и го укина притворот на Дијана Хркаловиќ, дознава Курир.рс. Поранешната државна секретарка во МВР е пуштена да се брани од слобода. Таа доцна синоќа го напушти Централниот затвор.

Обвинителството за организиран криминал побарало да и се продолжи притворот, поради опасност од бегство и влијание врз соучесниците, но Вишиот суд не го прифатил тоа барање.

Хркаловиќ бешее во притвор во Централниот затвор од 15 октомври под сомнение дека влијаела врз началникот на Одделот за специјални истражни методи, Дејан Миленковиќ Багзи, бидејќи не доставил навремени извештаи до обвинителството за убиството на Властимир Милошевиќ, познато како „убиство на шини“, за кој беше обвинет, а подоцна и ослободен Вељко Беливук- Веља невоља, кој сега е обвинет за пет убиства.

Хркаловиќ го напушти притворското одделение и се врати во својот стан, а синоќа објави фотографија на Инстаграм.

– Добро вечер. Се вратив малку. Ви благодариме на сите за големата поддршка – напиша Хркаловиќ.