Пет минути по полноќ, во саботата вечерта, полицијата била известена дека млади човек се обидува да се самоубие во хрватскиот град Нашице. Кога излегле на терен, го затекнале како лежи на патеката, од каде што скокнал од надвозникот. Откриле и дека на околу 150 метри во паркот до гробиштата пронашле тело на млада девојка.

Според неофицијални информации, Јелена Л.(20) била убиена од нејзиното момче Лука Д.(24), а потоа тој се обидел да си пресуди. Тие двајца, велат пријателите, биле во љубовна врска која завршила околу Божиќ. Рекол дека не може да се помири со тоа, па често и праќал пораки и ѝ се јавувал.

Крвава облека

Јелена пред злосторството во паркот недалеку од нејзината куќа ја донело новото момче, со кое излегла во петокот вечерта. Тие се договориле таа задолжително да го извести кога ќе дојде дома. Знаел дека Лука тој ден ѝ се јавил и ѝ пратил пораки. Несреќната девојка не успеала да го помине краткиот пат до својата куќа, од само 200 метри. Се претпоставува дека нејзиниот убиец ја сретнал пред куќата или во непосредна близина. Ја одвлекол до паркот и ја убил. Сè уште не е официјално познато како дошло до смртта, но оружјето за убиството наводно е нож.

Нејзиното сегашно момче се загрижило дека неговата девојка не одговара. Кога повторно возел до нејзината куќа, го видел Лука на надвозникот.

– Облеката му беше крвава. Го прашав каде е Јелена, а тој ми одговори: „Таа е мртва“. Брзо отидов кај неа дома и ѝ се јавив на мајка ѝ, па тие само повикаа полиција – раскажал младиот човек

– Слушнав жена како вика „Господине полицаец, господине полицаец, ми го уби детето!“ Тогаш беше десет минути по полноќ. Не се приближив, но видов повеќе полициски возила и брза помош – рекол соседот Ивица.

Полицијата за кратко го објави делото, потврдувајќи дека се сомнева во насилна смрт на девојчето.

– Лицето поврзано со овој настан е под надзор на полицијата. Водиме кривична истрага со цел да се утврдат сите околности – соопштија од Полициската управа Осиек-Барања.

Семејството на настраданото девојче пред две години се преселило во Нашице од блиската Доња Мотичина. Јелена работела во продавница во блискиот Јелисавац, а покрај родителите има и две постари сестри и еден помал брат. Таа требало да се појави на работа сабота утрото, а бидејќи не се појавила на работа, и се јавиле на телефон, не знаејќи зошто не се јавува …

Лука е вработен во фирма за одржување патишта, а граѓаните велат дека е од мирно семејство. Не му било забрането да ѝ се приближува на поранешната девојка.

– Не го пријавила во полиција бидејќи мислела дека ќе престане да ѝ се јавува – рекол братучедот на жртвата. Пријателите на социјалните мрежи се простија од Јелена.

– Изгледаше како ангел, сега стана – напишаа тие.

Лука има тешки телесни повреди, но не е во животна опасност.

– Изгледаше нормално. Никому не му е јасно како можел да направи такво зло, велат оние кои го познавале.