Посакувам сето ова да не се случеше. Жал ми е за изгубениот млад живот и ја разбирам болката и тагата низ која минуваат родителите на Вук. Би дал се’ на светот за да можам да го сменам она што се случи, но и она што моментално се случува по трагедијата во која две семејства се завиени во црно, вели Милан Н., татко на Ѓуро (23), осомничен за убиството на Вук Јоловиќ (30) во приградската брлградска населба Јаковo.

И сè се случува, вели Милан. По погребот на Вук, како што вели, добиле смртни закани.

– Забележавме дека автомобилите често поминуваат покрај куќата и застануваат, гледаат…, но на почетокот не обрнувавме премногу внимание. Така беше до петокот, кога сопругата ми се јави возбудена и ми рече да ја оставам работата и итно да се вратам дома. Таа се исплаши, бидејќи пред капијата се појави млад човек и почна да се заканува, пцуе, навредува… Тој извикал: „Се колнам на светецот дека сите ќе ве убијам. Ќе ви ја запалам куќата, ќе се одмаздам за мојот брат, се колнам во неговиот гроб“. После тоа се прекрсти, изговори уште навреди и пцовки, па си замина – изјави Милан за Ало.

Овие закани ги пријавиле во полиција, која набргу го идентификувала и уапсила младото момче врз основа на видео снимка.

-Ми рекоа дека е пијан, а се посомневаа дека е издрогиран, па го однесоа на претрес. Верувам дека тој млад човек е пријател на Вук. Не сакам да верувам дека некој од семејството на Вук сака да се одмазди, бидејќи, повторувам, никој, па ни Ѓуро не сакаше вака да заврши – продолжува таткото на осомничениот за убиството.

Како што вели, кобната вечер Ѓуро се вратил дома и му кажал дека Вук го претепал. Милан вели дека го советувал синот „да се држи настрана и да избегнува неволји“. Во меѓувреме некој го вратил автомобилот што го оставил кај Вук, но во него имало и клуч, кој најверојатно им паднал на Вук и на неговиот брат Милош.

– Му реков на син ми дека ќе го вратам клучот. Кога влегов во дворот ми пријде Вук и ме праша кого гледам. Му објаснив зошто дојдов и му го дадов клучот. Потоа кажа се и ми рече да му кажам на Ѓуро што ќе му се случи, пцуејќи „се по список“. Само му кажав дека не е убаво да се пцуе, бидејќи јас сум негов татко, а потоа ме удри неколку пати во глава. Кога паднав, некој ме удри два пати во бубрезите. Побегнав, што да правам, а тие набрзо дојдоа во куќата по мене – вели Милан.

Кога ја слушнал вревата, Ѓура со „калашников“ излегол од куќата и го убил Вук.

– Сега би сакал да го оставев да прави со мене што сака, само да не се случеше ова. Два животи не би биле уништени – изјави Милан.

Конфликт за малолетна братучетка

Милан вели дека конфликтот траел неколку години, а се започнало затоа што Ѓура се забавувала со братучетка на Вук, која бил малолетничка.

-Затоа Коле, како што на крајот го нарекуваат братот на Вук, Милош, го тепа, мислам двапати. Слушнав дека на Ѓуро му наредувал да застане во место и да ги спушти рацете, па потоа го претепале. Така велат младите од околината. Сите во семејството потоа вршеа притисок врз Ѓуро да продолжи понатаму, како што и направи. Раскина со таа девојка, но проблемите не исчезнаа – вели Милан.

Слушнав врисоци, па пукотници

Откако Вук и брат му дошле пред куќата, Милан ги повикал во гаражата да разговараат.

– Милош беше љубезен. Зборувавме за потребата да се запре ова. Се обидуваше да го смири Вук кој ме навредуваше – наведува тој и додава дека по разговорот застанал да ја затвори гаражата кога слушнал врисоци.

– Мојот постар син Никола беше на колена и се држеше за глава. Се слушнаа истрели. Мислев дека Никола е убиен. Гледам лежи. Притрчав и сфатив дека ги притиска раните на Вук. Никола викаше да повикам брза помош и почна да му се јавува на братот на Вук. Го качија заедно во неговиот џип, а Милош го однесе – рекол таткото.