Рафаел Надал и Карлос Алкараз водат голема битка за пласман во полуфиналето на Мадрид и пресметка со Новак Ѓоковиќ. Помладиот од двајцата Шпанци го доби првиот сет, а во вториот дел од играта беше на кратко прекинат.

Имено, на навивачот му се слошило на трибините, натпреварот беше прекинат, а лекарските служби набрзо излегле на трибините да му помогнат.

Засега не е познато во каква состојба се наоѓа.

Дека ситуацијата не е ни најмалку наивна покажува и реакцијата на организаторите на мечот, кои одбија да дозволат Надал и Алкараз да продолжат со мечот додека лицето на кое му се слошило да ја напушти арената.

📸