Во голема акција на апсење, денеска во Хрватска беа уапсени наводни соработници на Радоје Звицер, водачот на кавачкиот клан, кои наводно се поврзани со шверц на неколку стотици килограми кокаин, вреден најмалку седум милиони евра. Според хрватските медиуми, осомничените кои денеска беа уапсени на територијата на Риека и Загреб се поврзани со исчезнувањето на 200 килограми кокаин пролетта минатата година, што предизвика конфликт меѓу кланот.

Според информациите на хрватските медиуми, четворица осомничени се уапсени на подрачјето на Загреб и Риека, а четворица од нив веќе се во притвор.

-Меѓу нив е и македонски државјанин (58), кој и претходно беше уапсен, а кој, како што се сомнева, украл 200 килограми кокаин од членовите на кавачкиот клан, кој од Загреб требало да биде пренесен во земјите од Западна Европа. По кражбата на дрога вредна милиони, хрватската полиција ги зголеми безбедносните мерки во таа земја, бидејќи се очекуваа нови крвави конфликти поради исчезнувањето на кокаинот. Имено, исчезнувањето на дрогата многу потсетуваше на кражбата на 200 килограми кокаин во Валенсија во 2014 година, што доведе до најголемата криминална војна меѓу клановите кавачкиот и шкаљарскиот клан, која досега однесе повеќе од 60 животи – објавија медиумите.

Наведено е дека е откриено дека група лица од безбедносен интерес влегле на територијата на Хрватска со цел да го киднапираат Македонецот и неговите соработници и да ги „казнат“ за предавство. Според нивните изјави, практичното апсење на Македонецот му го спасило животот.

– Кражбата на кокаин од голема вредност резултираше со многу брза и агресивна реакција на нарко кланот, кој испрати свои луѓе во Хрватска да откријат кој ја украл дрогата, а се обиделе да се вратат и да ги „казнат“ виновниците. Таа „истрага“ на нарко картелот наводно веќе резултирала со неколку кривични дела во Хрватска. Наводно, имало киднапирање и претепување на лице кое се сметало за одговорно за исчезнувањето на дрогата, како и обид за киднапирање на соработникот на тоа лице, како и насилен обид за враќање на дел од украдената дрога – објавија медиумите тогаш.

Откриле дека по кражбата во Хрватска дошле голем број лица од безбедносен интерес со лажни идентитети и дека полицијата ги уапсила за дрога и оружје во навидум неповрзани дејствија.

– Уште тогаш постоеја сомнежи дека некои од лицата испратени во Хрватска „на задача“ од наркобосот Радоје Звичер, односно токму за да се одмаздат за исчезнувањето на дрогата или да се обидат да ја најдат и да ја вратат на сопственик – изјавија тие.

Но, Македонецот набрзо бил уапсен со уште неколку соработници, а хрватската полиција од 200 украдени пронашла 125 килограми кокаин, закопани во буриња на неколку локации во близина на Загреб.