Украинската војска објави снимка од беспилотни летала на кои се гледа моментот на уништување на термобаричен повеќеракетен систем, како и на еден од најнапредните руски оперативни тенкови Т-90М Прорјив-3“ („Пробој-3“), вреден околу 4 милиони евра.

Тенкот е заштитен со специјален реактиевен оклоп дизајниран да експлодира при удар, со што се намалува продорната моќ на гранатата што доаѓа. Т-90М е заштитен и со автоматизиран одбранбен систем кој испалува димни бомби кога кон него е насочен ласерскиот зрак на проектилот.

Украинската војска соопшти дека нападите се случиле во областа Харков во североисточна Украина. Разузнавањето најпрво идентификувало групи на руска воена опрема, а потоа се координирале со копнените сили за да извршат серија напади, наводно уништувајќи два тенка и два повеќенаменски оклопни транспортери (MTLB).

„Движењето на отпорот на ДЗС на Украина функционира. Во регионот Харков, за време на извидувачките операции, нашите војници открија групи на непријателска опрема, вклучувајќи тешки и лесно оклопни возила. Еден час по утврдувањето на приоритетните цели за ударот, војниците на Движењето на отпорот ја координирале единицата на една од артилериските бригади и го насочиле огнот кон непријателските цели. Како резултат на заедничката работа на војниците на одбранбените сили на Украина, уништен е рускиот тенк Т-90. Тенк Т-80БВМ – уништен. MTLB – уништен. МТЛБ – оштетен, изјавија од Командата на силите за специјални операции (ДЗС) на вооружените сили на Украина.

Како доказ на „Твитер“ се појави фотографија, која наводно е направена на 4 мај и на која се гледа уништениот руски тенк. Фотографијата ја објави новинарот на „Киев индипендент“, Илија Пономаренко, а на неа во преден план се гледа репортерот Андриј Цаплијенко.

Украинците тврдат дека Русија изгубила 23.800 војници од почетокот на инвазијата.

Тие, исто така, тврдат дека руската армија изгубила 1.048 борбени тенкови, 2.519 оклопни борбени возила, 459 артилериски системи, 152 MLR системи, 80 противвоздушни системи, 194 воени авиони, 155 хеликоптери, 1.824 возила, осум тенкови и 762 камиони. единици за специјални сили.опрема и четири мобилни SRBM системи.

Според специјализираниот воен портал The War Zone, тенкот „Т-90М“ е технолошки најнапредниот и најспособен во рускиот воен арсенал на бојното поле.

Уништувањето на овој тенк ја одразува подготвеноста на Москва да ја вклучи својата најсовремена воена технологија во борбите, оценува The War Zone. Рани докази дека Русија можеби ангажира дел од нејзините ограничени резерви на тенкови „Т-90М“ почнаа да се појавуваат уште во април.

Скриен тенк „Т-90М“ е виден во регионот Харков на видеа објавени од Националната гарда на Русија (Росгардија) на 25 април, а кои оттогаш кружат на социјалните мрежи.