На возачот кој во неделата предизвика сообраќајна несреќа на автопатот кај Славонски Брод, во која загинаа десет лица, денеска му беше одредена мерка притвор од 30 дена поради опасност од бегство од Хрватска.

Како што претходно соопшти полицијата, возачот ќе биде кривично пријавен поради сомневање дека сторил кривично дело предизвикување сообраќајна незгода, за што максималната казна е затвор до 15 години. Возачот најпрво рече дека несреќата се случила затоа што за момент заспал зад воланот, вчера се бранеше во обвинителството со молчење, додека неговиот адвокат денеска рече дека неговиот клиент никогаш на никого не кажал дека заспал на воланот.

Да потсетиме, 45 лица беа повредени во несреќата, а две се во критична состојба, пишува Индекс.хр.

Почина мајка на пет деца

Меѓу загинатите во несреќата е и Алинда Ипријаја, 37-годишна мајка на пет деца. Патувала од Германија за Косово, а ја придружувале четири деца на возраст од 14, 12, девет и седум години. Сите деца поминале без повреди.

– Работев 10 години во Ријека, а пред 30 години заминав во Германија. Се вратив во Косово, а моите деца, Алинда и уште двајца синови, останаа во Штутгарт. Таа работеше таму како медицинска сестра. Отиде кон Косово на одмор. Тие размислуваа да одат со авион до Приштина, но сепак решија да поминат поевтино со автобус. Тоа е голема трагедија за нас, рече нејзиниот татко Ариф, додавајќи дека тој ќе ја погреба во Косово.

Ариф и неговиот зет Дали Ипријај вчера ги виделе децата кои патувале со мајката и чекале да ги отпуштата од болницата.

– Зетот беше со нив. Го прашаа: Тато, каде е мама? – рече неутешниот татко.

Возачот зад себе остави три сина

Меѓу загинатите е и 46-годишниот Насер Силметај, еден од возачите на автобусот. Зад себе остави три сина.

Директорот на Дева Турс се прости од Силметај на Фејсбук.

– Насер, ти беше силен човек, голем работник и добар пријател. Не оставивте сите со голема тага и секогаш ќе ни недостасувате. Господ нека ја ублажи болката на вашето семејство. Вие бевте посебна личност и ќе ве паметиме засекогаш – напиша тој.

И синот Адурим се прости од починатиот возач на социјалните мрежи.

– Ах, тато, болката е многу голема, тагата е многу голема. Денот кога те испратив до автобусот те прегрнав, но беше премалку. Бог да ти даде рај, напишал неутешниот син.

Почина татко на две деца, сопругата и синовите преживеале

Третата жртва од несреќата која е идентификувана е Севдаил Рустеми, кој патувал со сопругата и двајцата мали синови. Неговата сопруга и синовите ја преживеале несреќата.

Братот на починатиот рече дека за несреќата дознал од еден од неговите синови. Тој вели дека му се јавил и му рекол: „Имавме несреќа, тато е мртов“.

Загина 18 годишна девојка

Според порталот sinjali.com, меѓу жртвите е и 18-годишната Ањез Беланица. Нејзината сестра објави трогателна порака на Фејсбук.

– Не можам да верувам дека повеќе немам сестра. Дали страдавте многу? Ањез, што е со нашите планови за во иднина, како можам да живеам без тебе? Знаеш дека не можам да живеам ден без тебе. Ти си мојата душа. Почивај во мир, ангелу мој, напиша сестрата.

Во несреќата загинаа двајца членови на семејството – Хамет и Кујтим Кастрати. Хамет работел во Германија со години и патувал дома во Косово за да го види своето семејство.

Неговиот син рече дека Хамет живеел и работел во Штутгарт со години и со нетрпение очекувал да се врати дома на одмор. Последен пат биле во контакт 7 часа пред несреќата.

– Разговаравме околу 23.05 часот, тој беше на пат и беше одлично расположен, како и секогаш кога патуваше за Косово. Планиравме семејна забава, собир, тој требаше да дојде … Но, тој почина, раскажува неговиот син.

Трагедијата во семејството е уште поголема затоа што почина и Кујтим Кастрати, братучед на Хамет. Тие седеле едни покрај други во автобусот.

Дури во вечерните часови дозна дека сестра му починала

Во несреќата загинале и две лица од областа Јуник, потврдено е на официјалната веб-страница на округот. Тоа се Џила Малоку и Леонора Ѓота-Колмексај.

Братот на Леонора, Луан Ѓота изјави дека не можел да добие информации за нејзината состојба во текот на целиот ден во неделата и дека веста за нејзината смрт ја добил дури вечерта. Џила и Леонора решиле да отпатуваат за Косово за првпат по две години.

Патувал на свадбата на неговиот брат

Кујтим Кастрати од Раховец патувал кон Косово на венчавката на неговиот брат.

– Во пет часот наутро, тој нè извести дека автобусот пристигнал во Словенија, изјави неговиот братучед за косовските медиуми.

Кујтим остави зад себе сопруга и две деца. Тој имаше ќерка која е четврто одделение и син на предучилишна возраст.