Во вечерашното големо финале на „Ѕвезда Гранда“ настапи и Николина Перковиќ, која доживеа страшна семејна трагедија пред почетокот на сезоната.

Николина е родена во Клис, Сплит, во 1986 година, а малкумина знаат дека таа се врати во шоуто со голема цел која сакаше да ја постигне по смртта на нејзината мајка.

Таа оваа година се пријави на натпреварот на покана на нејзиниот ментор Ѓорѓе Давид, кој секогаш верувал дека има посебна ѕвездена прашина во неа.

– Размислував дали да ја прифатам поканата. Еден голем залак е да се патува од Сплит до Белград, тоа е долг пат. Снимањата беа на две-три недели. Со оглед на семејството, работата и се што имам овде, ми беше малку тешко – признава Перковиќ, која покрај пеењето работи и во администрација на една компанија.

Сепак, таа успеа да одолее на сите препреки со голема поддршка од роднините, но и од сопругот кој и дава голем ветер во грб.

– Да немав сопруг кој се грижи за децата кога ќе одам на патување на неколку дена, не знам што би правела. И мајка му помагаше. Децата не се мали, имаат пет и петнаесет години, па некако сето тоа функционира заедно. Ние сме тим заедно и ништо не може да не’ скрши. Така што најважно е што коцките се добро сложени – тврди пејачката чиј сопруг отсекогаш имал разбирање за нејзиниот пеачки бизнис.

– Научи (се смее). Тоа е долгогодишна работа, така ме запозна и ме прифати. Не се сменив, останав иста со години, бев пејачка, а пејачка сум и денес – објаснува Николина за Гранд.

Минатата година беше тешка за неа приватно кога ги загуби мајка си и очувот за кои беше исклучително приврзана откако го изгуби својот татко кога имала само пет години.

– Мојата желба беше да стигнам до финалето, бидејќи претходно бев во четвртфиналето. Желбата на мајка ми беше да дојде во финалето со мене како придружник, па ако не може таа, барем јас да дојдам и да ја испочитувам приказната што ми остана во сеќавање кон неа. Тоа е мојата желба. Знам дека победата е тешка – изјави таа во интервју за Слободна Далмација.