Градот Мариупол во Украина од 7 март е под блокада на руските сили.

Под фабриката Азовстал во Мариупол се наоѓа подземен град, а некои згради се изградени да можат да издржат нуклеарен удар, изјави советникот на премиерот на самопрогласената Народна Република Доњецк, Јан Гагин.

Тој за „РИА Новости“ изјави дека „Азовстал е огромна зграда, фабрика од советско време и дека неговата површина може да се мери со друг град, со друг Мариупол, да има свои комуникации, патишта и подземје.

Гагин изјавил дека при изградбата биле земени предвид можностите како бомбардирање и блокади, а некои згради биле изградени да издржат дури и за нуклеарен удар.

Тој додаде дека „Азовстал“ брани илјадници луѓе со полн арсенал оружје, многу муниција и сериозен број оклопни возила. Гагин рече дека операцијата се одвива прилично бавно, на прв поглед, но дека, од друга страна, мора да се разбере дека човештвото не може да се ризикува.