Двајца работници се повредени денеска во несреќа што се случила околу 14 часот во станбена зграда во Краљево. За среќа, никој не е повреден, но работниците се здобиле со тешки повреди.

Се претпоставува дека до несреќата дошло кога работниците од претпријатието за сервисирање на лифтови паднале низ окното од висина од околу шест метри и биле тешко повредени, но не во животна опасност.

Поправале кабина која се заглавила меѓу приземје и кат. Дознаваме дека и двајцата во моментот на несреќата биле на врвот од кабината кога од непозната причина таа се олабавила и паднала низ шахтата на лифтот.

Повредените работници од припадниците на Противпожарната и спасувачката единица Краљевац биле извлечени од окното и по укажаната прва помош во свесна состојба со возило на Итна медицинска помош биле пренесени во Општата болница „Студеница“ каде им била укажана лекарска помош.