Горан Џониќ, кој во четвртокот беше уапсен под сомнение дека ги усмртил Горан Ѓокиќ (57), неговата сопруга Гордан (56) и нивната 25-годишна ќерка Лидија, ја признал вината, но се бранел дека не е единствениот извршител на свирепиот чин, јавуваат српските медиуми.

Тој ги обвинил браќата К.М. (40) и А.М. (39), членови на криминалното подземје од Алексинац за соучество. Иако медиумите ги споменаа имињата на уште тројца наводни сторители и помагачи, меѓу кои и синот на Горан, официјално беа потврдени само апсењата на браќата К.М и А.М.

Со оглед на тоа што полицијата ја продолжува истрагата за незапаметеното кривично дело, не е исклучена можноста некој кој е осомничен за смртта на тричленото семејство да биде лишен од слобода во текот на денот.

Но, како што дознаваат српските медиуми, за сега освен зборовите на Горан, уапсените браќа не се товарат за ништо друго и против нив нема докази.

-Интензивно се собираат докази за да се проверат тврдењата на Џониќ дека тој не бил единствениот сторител. Тој се бранеше дека бил уценет, дека бил наместен така што украдените пари биле закопани на имотот на неговиот син и дека се понудил да сведочи против наводните соучесници. Досега пронајдените докази го товарат само него. Пиштолот со калибар од девет милиметри што полицијата го пронашла во неговиот стан во Алексинац одговара на оружјето со кое биле убиени Ѓокиќ, велат соговорници за Телеграф.рс кои биле добро запознаени со истрагата.

Украдените пари се пронајдени добро скриени на ограден имот што му припаѓа на неговиот син, завиткани околу коренот на дрвото.

– Ако полицијата не користеше детектор за метал, којзнае дали тие докази некогаш ќе беа откриени. Со оглед на тоа дека се пронајдени нешто над 40.000 евра, а постои сомневање дека се украдени најмалку 200.000 евра, претресот на тој имот, но и на семејната куќа и градина на Горан во Моравац продолжува. Тој одбива да каже каде се останатите пари и тврди дека ги поделил со своите соучесници, но прашањето е дали тоа е навистина точно, особено откако роднините тврдат дека бил во финансиска криза и дека добро знаел каде Горан чувал парите, вели изворот.

Иако е неспорно дека уапсените браќа важат за проблематични лица и дека во минатото се апсени за тешки кривични дела, некои работи го доведуваат во прашање нивното учество.

– Тие се веќе сослушани поради овој настан, токму поради нивното минато. Беа во странство, дојдоа на повик на полицијата. Исто како и на десетици други и нив им беше извршено полиграфско тестирање и ништо не посочи дека се вмешани, додека Горан не ги посочи како соизвршители, објаснуваат соговорниците.

Сепак, не веруваат сите, дури и оние кои имале работа со нив, дека браќата ги убиле Ѓокиќ.

-Не сакаат криминални дела, се занимаваа со се, затоа и ги сменија имињата. Лично мислам дека не би направиле вакво злосторство во своето место. Тие се „поелегантни“, но и повнимателни. Би знаеле дека веднаш ќе бидат осомничени, на крајот на краиштата, логично би било, доколку навистина се соучесници на Горан, да избегаат по неговото апсење, особено ако навистина земале толку пари, наведува изворот.

Горан Џониќ во моментов е на распит во Вишото јавно обвинителство, по што ќе биде изведен пред судијата за претходната постапка на Вишиот суд во Ниш, кој треба да одлучи за притвор.