Доцна синоќа кај Нова Градишка во Хрватска се случила сообраќајна незгода во која две лица загинале, а три се повредени, известија од Полициската управа Брод-Посавина. Загинаа две патнички (43-годишна државјанка на Република Турција и 19-годишна државјанка на Република Франција).

– Судирот се случил во понеделникот во 23 часот и 32 минути на јужната коловозна лента од автопатот А3, кај Н.Градишка – извести полицијата. Во несреќата учествувале камион и автомобил. Полицијата цела ноќ беше на терен и го регулираше сообраќајот.

Во оваа сообраќајна незгода загинаа две сопатнички (43-годишна државјанка на Република Турција и 19-годишна државјанка на Република Франција) од приватен автомобил, додека други две сопатнички (18-годишна и 15-годишно машко лице, државјани на Република Франција) од истиот автомобил се тешко повредени, а по натамошната медицинска помош се пренесени во болница. Повредениот возач на патничкиот автомобил е задржан на лекување во болницата во Нова Градишка.

Во БМВ-то загинале мајка (43) и ќерка (19) од Турција. Меѓу повредените има две деца (18 и 15 години) и двајцата државјани на Република Франција и возачот на автомобилот.

– Околу 22:55 часот, на јужната коловозна лента од автопатот А3, кај Нова Градишка. Патничко возило со француски национални таблички управувано од 40-годишен маж (државјанин на Република Турција), кој додека возел не држел доволно растојание додека се движел зад друго возило, со предниот дел од автомобилот се судрил со задниот дел на камионска полуприколка (со австриски национални таблички), која ја управувал 62-годишен маж.