Земјотрес со јачина од 4 степени по Рихтер, се почувствува кај Нови Пазар, Србија.

Земјотресот бил на длабочина од 3 километри, и на 11 километри југозападно од Нови Пазар.

Помал потрес од 1,3 степени според Рихтер, е регистриран во близината на Струмица вечерва.