Откако беше пофален од меѓународните медиуми, канадскиот снајперист познат како „Вали“ се врати од Украина во Квебек, велејќи им на локалните медиуми дека неговото искуство таму било „страшно разочарување“. Тој тврдеше дека има несоодветно оружје, слаба обука и големи загуби, како и профитерство и дезертирање во редовите.

Кога „Вали“ одговори на повикот на украинскиот претседател Володимир Зеленски во март и доброволно се пријави да се бори за Украина, западните медиуми добија раскошно покривање. Поранешен канадски војник кој исто така доброволно се пријавил да се бори со курдските милитанти во Ирак, шпанските медиуми го опишаа Вали како „најдобриот снајперист во светот“, прославен од американските воени блогери за „урнебесно тролање“ во Русија и пофален од New York Post за „грабнување противтенковски проектили во магацин за да убијат вистински луѓе“.

Сепак, тој рече дека реалноста го оставила разочаран. Враќајќи се дома во Квебек, Вали изјави за La Presse во петокот дека неговите украински команданти првично „не знаеле што да прават“ со странски борци како него. Уморен од чекање прилика да се бори, Вали се приклучил на „Норманската бригада“, приватна единица предводена од друг поранешен војник од Квебек.

Сепак, неколку членови на оваа бригада изјавија за Ла Прес дека оружјето и оклопот што ги ветил шефот на бригадата никогаш не се појавиле, а некои нејзини членови се нашле во близина на првите линии на фронтот без заштитна опрема. Оттогаш, околу 60 членови на бригадата дезертираа, изјави нејзиниот командант за La Presse, а некои војници „исмислуваа“ да украдат пратка од 500.000 долари со оружје испорачано од Америка и да формираат своја единица.

Вали на крајот се приклучи на украинската единица која се бореше во близина на Киев и опиша дека мора да бара оружје, храна и бензин.

„Требаше да познавате некој што познава некој што ви кажал дека во некоја стара берберница ќе ви дадат АК-47“, раскажува тој.

„Дури и за оброците, често цивилите се тие што ги обезбедуваат“. На крајот, Вали рече дека на крајот испукал два куршуми во прозорците „за да ги исплаши луѓето“ и решил да се врати дома веднаш откако двајца украински регрути со кои бил испратен во регионот на Донбас се изложиле на руски тенк и добиле „многу прецизни “ за возврат. „Им реков да не се изложуваат така, но тие не ме слушаа“, рече тој. „Ги видов шрапнелите како минуваат како ласери. Телото ми се напна. Не можев да слушнам ништо, веднаш ме боли глава. Беше навистина насилно“.

Вали не е единствениот доброволец што ја напушти Украина набргу откако пристигна да се бори. На форумот „Волонтери за Украина“ на Редит, потенцијалните регрути и оние кои веќе се во Украина разменуваат совети, охрабрување, а понекогаш и хорор приказни. Еден постер кој, наводно, преживеал руски ракетен напад врз центар за обука на странски регрути во март, опиша како неговите команданти „испраќаат необучени момци на фронтот со малку муниција и с**т АК и тие гинат“. Корисникот на Редит рече дека тој побегнал во Полска по нападот со голем број странски ветерани, бидејќи „легијата е тотално надмината како и неколку луди украински водачи. По нападот, еден офицер сакаше да ги одведе сите во Киев и да се бори. Апсолутно лудило. Останете дома.”

Други постери раскажуваат слични приказни, вклучувајќи неподготвени регрути кои добиваат неколкудневна обука пред да бидат испратени на фронтот со несоодветна опрема. Украинските команданти, исто така, се мачеа да се справат со приливот на необучени странци, според некои од нивните помошници во Канада, а во април киевскиот „Меѓународен легија“ го прекина регрутирањето. Според La Presse, сепак, некои странци со релевантно воено искуство во моментов се користат за „специјални“ операции зад руските линии. Москва ги потсети овие странци дека, како платеници, не им се дозволува статус на борци според меѓународното право. „Тие дојдоа во Украина да заработат убивајќи Словени. Затоа, најдоброто што ги чека е кривичната одговорност и долгите затворски казни“, изјави минатиот месец рускиот воен портпарол генерал-мајор Игор Конашенков.

Имено, според меѓународното право, странските волонтери кои, на лична основа и по сопствена иницијатива, се приклучуваат на вооружените сили на една од страните во вооружениот конфликт се сметаат за борци.