Една млада девојка од малото село Лукавац во близина на Тузла, Дијана Бечировиќ, стана светска sвезда која правеше интервју со двајца папи, познати спортисти и политичари, го заведуваше Ал Пачино, а не и одолеа ниту Горан Бреговиќ.

Дијана Бечировиќ им го одзеде здивот на мажите позирајќи на страниците претходно резервирани главно за голи американски девојки.

Дијана ја започна својата манекенска кариера како четиринаесетгодишна, а во текот на осумдесеттите години важеше за секс-бомба на поранешна Југославија. Оваа Босанка тогаш направи завидна меѓународна кариера работејќи како новинар.

Колку била успешна во новинарството, сведочи и фактот дека папата.

Јован Павле Втори и дал интервју трипати, исто како Бенедикт Шеснаесетти, додека тој сè уште бил кардинал. Ќе остане запаметено дека таа го направи последното интервју со славниот возач на Формула 1 Аиртон Сен.

На 1 мај 1994 година, Бразилец загина во несреќа за време на Големата награда на Сан Марино, а Дијана разговараше со него за животот и смртта два дена порано.

“Го прашав зошто се крсти пред да седне во автомобилот и дали знае што значи тоа. Многу луѓе не знаат зошто се крстат. Сена ги имаше најдобрите одговори бидејќи го истражуваше, тој не беше површен. второто прашање беше: ‘Што мислите кога возите 300 километри на час?’ или ‘Дали верувате во живот после смртта?’ Па, ние останавме најдолго таму. Тој имаше голема мисија на овој свет. Мислам дека неговата смрт започна да ја буди совеста кај луѓето. Тој беше многу ранлив “, се присетува таа во интервју за босанските медиуми.

Арнолд Шварценегер отворено ја нападна, а таа еднаш рече дека ја обвинија и за распад на „Бело дугме“.

“Живеев во Милано и се дружев со Владо Правдиќ, клавијатуристот на” Дугме “. Тој беше в вљубен во мене, но одеднаш се појави Горан Бреговиќ. И кога Горан сака нешто, тогаш го добива тоа. И тука е конфликтот меѓу двајца членови на бендот. И дали Горан ме украде од Владо? Па, тој направи! “, рече таа во една прилика.

Пред неколку години, Дијана ја промовираше книгата „Дијана“, во која ги опиша пикантелите од нејзиниот љубовен живот и дружењето со бројни познати личности.

Таа потсети дека Ники Лауда се бореше околу неа, дека папата Бенедикт Шеснаесетти возеше „веспа“, дека Род Стјуарт и Кевин Костнер и ’се додворуваа и дека разговараше со папата Павле Втори иако беше„ пијана“.

Дајана Дана има 59 години и веќе подолго време живее во Лос Анџелес, а еве како изгледа сега!

Едно време, таа се соблече за списанието „Старт“, како и за славниот „Плејбој“, каде ја опишаа како првата југословенска старлета.

📷

📷

📷