Петгодишно дете починало во заклучен автомобил во Книн.Безживотното тело на несреќното момче било пронајдено на паркинг на улицата Јовичева.

Станува збор за петгодишно дете од Книн. Смрт на дете во заклучен автомобил е шокантна само по себе, но деталите за трагедијата се уште пошокантни.

Како што дознаваат хрватските медиуми, таткото, мајката и момчето утрово тргнале со автомобилот.

Таткото, инаку војник, ја однел мајката на работа, а потоа, пред да замине на работа, морал да го однесе синот во градинка.

Момчето сепак не стигнало во градинката.Се сомнева дека таткото отишол на работа без да сфати дека момчето кое спиело на задното седиште не било однесено во градинката и дека е сè уште во автомобилот.

Тој го паркирал автомобилот на паркинг и отишол во касарната.Момчето останало заклучено на задното седиште во автомобилот. Температурата во Книн денеска била над 28 Целзиусови степени под сенка.Засега не е познато дали момчето се разбудило и дали се обидувало да повика помош, но познато е дека се изведуваат работи недалеку од местото каде што бил паркиран автомобилот, се гради ѕид. Сето ова прави многу бучава, па можно е никој да не го слушнал момчето. Но, се поставува прашањето како е можно никој да не го видел момчето затоа што имало контејнери за смет на само неколку метри од местото каде што се наоѓал автомобилот.

Околу 15 часот, мајката дошла да го земе момчето во градинката, но тој не бил таму. Вработената и рекла дека дошол во градинка.

Мајката му се јавила на сопругот, но тој бил убеден дека го оставил момчето во градинка, па дури биле прегледувани снимките од надзорната камера.

Кога сфатил дека момчето не е во градинка, таткото истрчал кон автомобилот, го отклучил и го пронашол неговиот син во бесознание. Тој се обидел да го реанимира, но момчето повеќе не можело да биде спасено.

Таткото, според жителите на Книн, на крајот се онесвестил во автомобилот.

Околу 16 часот пристигнале службите за итни случаи. Смртта на момчето била потврдена, а полицијата започнала истрага која треба да ги расветли сите детали за невидената трагедија.

Полицијата сега спроведува кривична истрага за таткото на момчето.