Пронајдено е телото на девојчето (10) од Турција, кое реката Драгоња во Истра го одвлекла при обидот со семејството да премине во Словенија.

„Мртвото тело на девојчето е пронајдено во вода на околу 400 метри низводно од местото на исчезнувањето, а го пронашле вработени во интервентната единица на Истарската полиција“, изјавила портпаролката на истарската полиција Сузана Сокач, која изразила сочувство на семејството.

Полицајци од Бује, припадници на Единицата за интервенции на полицијата во Пула, припадници на Специјалната полиција од Риека и АТЈ Лучко со нивните нуркачи, ХГСС со кучиња трагачи, вработени во Цивилната заштита на државната интервентна единица Риека, вработени во Бује, како и словенечки полицајци и пожарникари вчера и утрово учествуваа во потрагата по девојчето.

За потсетување, истарската полиција ноќта во четвртокот кон петокот добила дојава дека во Драмац кај Бује има дете кое бара помош.

Откако излегла на местото на настанот, полицијата утврдила дека се работи за странски државјанин, а кога слушнале извици недалеку од државната граница се упатиле кон реката Драгоња и забележале дека на паднатото стебло е пронајдена жена во лоша физичка состојба во надојдената река,соопштуваат од истарската полиција.

Поради силниот водотек и високиот водостој, жената не можела сама да стигне до брегот, па полицаец влегол во реката и ја спасил жената, турска државјанка и ја однеле на безбедно, на словенечката страна на брегот.

Уште едно дете и 18-годишник биле пронајдени на словенечката страна на Драгоња. Според моментално достапните информации, со нив било уште едно дете, кое било однесено од силната речна струја додека жената се обидувала да го пренесе преку реката, соопштила вчера полицијата.

На жената која била хипотермична и во шок, како и на детето и на 18-годишникот, од Итната медицинска помош веднаш им укажале лекарска помош на граничниот премин Плованија. Жената потоа била пренесена во болницата во Пула за понатамошна лекарска помош, а надлежниот центар за социјални работи обезбедил соодветно сместување за детето и 18-годишникот, соопштено е вчера.