Снимката од навивачка со разоткриено деколте за време на натпреварот на одбојкарската репрезентација на Турција и победата против САД предизвика бурни реакции во Турција, при што ТВ каналот ТРТ беше принуден да се извини јавно за објавените сцени.

На снимката може да се види како младата Турчинка ја прославува победата на Турција од 3-2 над САД со нејзиното длабоко деколте. Всушност, во еден момент работите излегуваат и малку повеќе од контрола, па нејзините гради се на „тацна“ пред гледачите.

Спорните сцени кои се емитуваа неколку секунди предизвикаа голема дискусија и на социјалните мрежи, принудувајќи го каналот ТРТ Спорт да излезе со соопштение.

Во своето соопштение каналот меѓу другото споменува дека „режијата и камерите ги презеде американскиот канал кој го пренесуваше натпреварот. Сите снимки што ги пренесува ТРТ Спорт беа во реле во живо од американскиот канал без можност за мешање. Затоа, овие слики, кои се целосно против нашата политика, доаѓаат од американскиот канал“.

Според турските медиуми, младата девојка станала мета на закани и навредливи пораки на социјалните мрежи и била принудена да ги затвори своите профили. Во продолжение погледнете ја снимката: