Вишото јавно обвинителство Ниш му одреди притвор на М.Г.(45) од Ниш поради сомнение дека ноќта меѓу 5 и 6 мај во семејната куќа во Ниш го убил својот брат С.Г. (52), јавува Блиц.

Маж со иницијали М.Г. се сомнева дека го задавил својот брат стискајќи го со раце во пределот на вратот. Засега не е позната причината која го навела М.Г. на овој ужасен чин.

Осомничениот на 6-ти мај во Итната медицинска помош во Ниш ја пријавил смртта на неговиот брат, а во полицијата соопштил дека вечерта околу 22 часот, сега починатиот, најверојатно паднал додека одел во тоалет.

Сега осомничениот отишол кај него, го кренал и го однел во кревет, каде околу 3 часа по полноќ го пронашол без знаци на живот. Поради тоа, тој наводно панично го фатил за врат и го тресел за да го разбуди.

Вишото јавно обвинителство Ниш наредило обдукција бидејќи на лицето на убиениот имало и други повреди. Кога било констатирано дека смртта настапила насилно, М.Г. бил лишен од слобода.

Нетрпение помеѓу двајца браќа заврши трагично и кај косовска Грачаница

Во Доња Гуштерица, кај Грачаница во централно Косово, вчера попладне е уапсен полицаецот М.Ш. поради сомнение дека го убил својот брат. Како што изјави командирот на полициската станица во Грачаница, Братислав Трајковиќ, жртвата е Д.Ш. на возраст од околу 70 години, инаку брат на осомничениот М.Ш.

Мотивот за убиството е најверојатно нерешен имотен проблем. Осомничениот веднаш бил приведен. Неколку часа по инцидентот нивните роднини не сакаа да зборуваат пред камера. Сепак, одредени детали изнесе еден од соседите.

Тој изјавил дека двете лица инволвирани во овој настан се браќа, а според него, осомничениот за убиството работел како полицаец, пренесува Клан Косова. Од полицијата потврдија дека во ова убиство е вмешан полицаец.

– Осомничениот полицаец е уапсен, а во моментов полициските истражители во соработка со ПИК започнале истрага за расветлување на сите околности поврзани со случајот – соопштија од полицијата.

Но, ниту полицијата, ниту обвинителството не ги соопштија причините и мотивот за извршување на ова кривично дело, пишува „Телеграф“.