Земјотрес е почувствуван во главниот град.

Земјотрес со јачина од 4.1 степени по Рихтеровата скала ја погоди Албанија.

Според првичните информации, местото каде се случил земјотресот е 47 километри од Призрен, Косово, односно 18 километри од Кукес, Албанија.

Според првичните информации, епицентарот бил на длабочина од 2 километри.