Окупаторските власти на Херсонската област привремено го „пренесоа“ административниот главен град на регионот од Херсон во градот Геническ, административен центар на регионот Геническ, кој во февруари беше окупиран од Русија.

Ова за РИА Новости го соопшти „секретарот за медиуми на заменик-претседателот на регионалната влада“ Александар Фомин.

„Денес, привремена административна престолнина на регионот Херсон е Геническ. Сите главни власти се концентрирани таму“, рече Фомин.

Патем, пристанишниот град Геническ се наоѓа во областа Арабатска Стрелка на брегот на Азовското Море. Населението на градот од 1 јануари 2022 година е помалку од 19 илјади луѓе, а Русија го окупираше на 24 февруари.

Потсетуваме дека вчера Министерството за одбрана на Украина најави враќање на контролата над Херсон. Претставникот на руското Министерство за одбрана Игор Конашенков изјави дека „околу пет илјади единици воена опрема, како и материјални средства“ се префрлени на левиот брег на Днепар.