Една нова студија покажа дека лекот Ивермектин може да има силен ефект врз плодноста кај мажите.

Истражувачите од три универзитети во Нигерија проверуваа како ивермектинот, ветеринарен лек (кој луѓето сами го пијат против корона), влијае на фитнесот на мажите. Податоците покажаа дека дури 85% од мажите кои го земале овој лек за коњи – останале стерилни, пренесува порталот „NewsChannel8“.

Ивермектин најчесто се користи против паразити кај животните, а некои луѓе го земаа за борба против Ковид-19, и покрај предупредувањата од експертите да не го прават тоа воопшто.

Дури и во таа прилика, Американската администрација за храна и лекови (ФДА) издаде соопштение и посочи дека не го одобрува ивермектин за лекување на корона кај луѓе или животни.

Неодамна, американски лекар од Оклахома апелираше до луѓето да престанат да го земаат овој лек за лекување од коронавирус.

На пациентите им беше потребен итен третман во собите за итни случаи во болниците во Оклахома по предозирањето со лекот, рече д -р Џејсон Меккили.

Мали дози на ивермектин се одобрени за употреба кај луѓе, но не и за лекување од Ковид-19.

Има причина зошто овој лек е препишан само на рецепт – затоа што може да биде опасен“, рекол докторот за Би-Би-Си, пренесен од порталот Данас.

Тој изјави дека групата луѓе кои се предозирале со овој лек дополнително го оптоварувала болничкиот персонал, кој веќе работи напорно поради ненадејниот пораст на случаи на корона.

Д-р Меккили рече дека пациентите кои го земале лекот дошле во болница со чувство на гадење, болки во мускулите, а некои дури и го изгубиле видот.

Треба да се запрашате – ако го пијам овој лек, што ќе правам ако се случи нешто лошо. Кој е вашиот следен чекор, каков е вашиот резервен план? Ако сакате да земете лек што може да влијае на вашето здравје, тогаш направете го тоа со препорака на доктор, заклучи Меккили.