Рано утрово, косовски автобус излета од автопатот кај Славонски Брод. Во несреќата загинаа десетина лица, а неколку лица се повредени.

Дамир Трут, помошник министер за внатрешни работи, пристигна на местото на настанот неколку минути пред 11 часот.

“Во автобусот имаше 67 патници и двајца членови на екипажот, двајца возачи. Девет патници и еден возач загинаа”, рече Трут.

“44 патници беа примени во болницата Славонски Брод каде им беше укажана лекарска помош. Осум од нив беа сериозно повредени, досега четворица од нив беа оперирани”, додаде Трут.

„14 патници и еден возач се во Полициската станица, чекајќи да им се обезбеди сместување во објект што ќе им биде обезбеден“, рече Трут, потврдувајќи дека во автобусот имало и деца.

Неофицијално дознаваме дека неповредените се во Полициската станица Слободаница на распит, објави Дневник.хр.