Гласините за некои српски доброволци кои траат веќе една недела и дека двајца српски доброволци загинале во борбите за Бахмут, делумно се покажаа точни. Името на вториот починат сè уште не е објавено на социјалните мрежи, но со сигурност се знае дека во борбите за Бахмут загинал 28-годишниот Урош Првуловиќ, член на платеничката група „Вагнер“.

Дури и сега не се знае точно кога е убиен Урош, а приказната стана актуелна кога Пригожин и неговите следбеници се повлекоа во Белорусија и кога дел од неговите платеници потпишаа договори со Министерството за одбрана на Русија, на што многумина од таа група до неодамна се противеа. .

Сочувство до семејството на Урош на својот Телеграм канал објави мајорот на ДНР, српскиот снајперист Дејан Бериќ, кој не сакаше ниту да го каже презимето на Урош, но фановите на руската агресија и обожавателите на српските доброволци веднаш сфатија за кого станува збор.

„Загина во битките за Артемовск (како што Русите го нарекуваат Бахмут – н.з.), а неговото тело беше пронајдено пред десет дена. Не можеме да соопштиме каде ќе биде погребот, но размислував да одам на тој погреб, но за жал не можам поради моите обврски. Урош беше два месеци во затвор бидејќи беше на страната на Братислав Живковиќ, кој иа го доведе во неволја. Јас и некои наши волонтери го извадивме од затвор, а сега можеби се каеме затоа што ако останеше во затвор, сигурно немаше да умре. Но, не можеш да се бориш со судбината“, вели Бериќ, кој оваа вест ја објави на крајот од видеото за состојбата на фронтот, кое траеше дваесетина минути.

Изгледа дека Првуловиќ е родум од Крушевац или неговата околина, затоа што во коментарите под видеото на Бериќ, меѓу другото и луѓе од тој крај изразија сочувство.

Првуловиќ како волонтер од Србија дошол во Луганск во 2014 година, односно на самиот почеток на агресијата врз Украина и станал член на Седмата бригада. Во меѓувреме се оженил со Русинката Елена Бондаренко со која има дете, но тој брак завршил со развод.

„Тој остави дете, а не требаше воопшто да оди во војна. Вујко му живее во Москва, можеше да ја избегне оваа војна, во која повторно се пријави од почетокот на специјалната воена операција. Извесен период, откако беше ранет и претстојуваше во затвор, ја напушти војската, но му се придружи на „Вагнер“ по почетокот на специјалната воена операција.Урош учествувал во битките кај Дебаљцев, Светлодарск, селата Луганск, Северодонецк, Лисичанск, Попасна, на фронтот кај Бахмут“, коментираат упатени.

Тој беше чест гостин и на проруските српски новинари, па неодамна даде интервју со Миодраг Зарковиќ, кое беше избришано од Јутјуб, а не може да се најде ниту на руските платформи.

Своевремено, во 2018 година, Првуловиќ ја преплаши јавноста со изјави дека Украина ќе го искористи Светското првенство што се одржува во Русија и дека ќе го искористи за напад на Русија, што се испостави дека се само негови погрешни претпоставки.

Поддржувачите на војната во Украина го слават неговиот имиџ и дело, иако на некои портали може да се прочитаат и изјави на неговата сопруга од 2018 година, која за медиуми изјави дека нејзиниот сопруг бил уапсен од властите во Луганск на 24 ноември 2018 година и дека со месеци не знаела каде е. Според нејзините претпоставки, тој завршил во затвор бидејќи имал информации за незаконски дејствија на некои луѓе, но очигледно станувало збор за пресметка на српски доброволци во Украина. Токму тоа е времето поминато во затвор за кое Бериќ зборува во своето видео, жалејќи се што неговиот поранешен противник Првуловиќ воопшто се извлекол од него, пишува Слободна Далмација.