Борусија Дортмунд денеска со пресврт се избори за победа на гостувањето кај Волфсбург, победија со 1:3.

Во овој натпревар, со гол се врати Ерлинг Халанд за „милионерите“, тој го постигна голот за конечни 1:3 во 81. минута.

Ова за младиот Ерлинг Халанд беше 50 гол во 50 официјален натпревар во Бундеслигата, постигнување кое малкумина го имаат во денешниот фудбал.

Но она што е најинтересно е поздравот на Халанд кон една постара госпоѓа, која навиваше за Волфсбург, па на вперениот прст, му возврати своеволно во тој момент.