Во регионот одекна веста дека Муамер Зукорлиќ, потпретседател на Народното собрание и поранешен муфтија на Мешихатот на Исламската заедница во Србија, починал на 51-годишна возраст.

Според неофицијални информации, муфтијата починал поради компликации од срцев удар предизвикани од тромб, јавуваат српските медиуми.

Интересно е што Зукорлиќ во своето последно гостување на една телевизија, пред само 10 дена, ги спореди антидржавните структури во државните институции со тромб, велејќи дека „мора да следите сè во државата, како мал тромб во вашиот нога“.

Тој го кажа ова, сакајќи да нагласи колку е опасен за државата, колку и за човекот, и како да ја насети својата смрт:

– Неодговорно е ако нечиј палец на ногата ја смени бојата, па човекот да каже дека е далеку од главата, што ми е гајле за некои капилари или што ми е гајле за воспоставување на отров што е концентриран во рамките на МВР или некои други структури на моќ… ”

Зукорлиќ починал од срцев удар додека држел предавање на универзитетот.

Иако брзата помош веднаш излегла на местото на настанот и бил направен обид за реанимација, на лице место била констатирана смрт.

Во продолжение погледнете ја фотографијата на Муамер Зукорлиќ направена на предавањето, а која подоцна се покажа дека е неговото последно обраќање до студентите.