Само неколку часа пред неговата смрт, сопругот на познатата хрватска водителка Николина Пишек, Видоје Ристовиќ на својот Инстаграм профил објави фотографија од нивната ќерка Уна Софија.

Видоје Ристовиќ и неговата ќерка го посетија музејот Тисен во Мадрид, каде што ја фотографирал својата наследничка.

Девојчето очигледно било исклучително љубопитно и маѓепсана од експонатите, па нејзиниот татко на Инстаграм напиша:

– Крвта не е вода, љубопитно татино девојче! Ух, само кога ќе излеземе.

Ристоиќ ненадејно почина синоќа по полноќ на само 44 годишна возраст. Брзата помош констатирала смрт во текот на претходната ноќ. Николина Пишек ја потврди оваа информација за Нова.рс, но немаше сили да каже нешто повеќе на таа тема.

Ристовиќ беше српски историчар по уметност и сопруг на хрватската водителка и актерка Николина Пишек. Роден е на 25 јули 1978 година во Белград. Од првиот брак ја има ќерката Матеа, а во декември 2014 година Николина и Видоје ја добија ќерката Уна Софија.

Семејството Ристовиќ живеело и работело на релација Белград-Загреб. Двојката се венчаше во септември 2013 година во Монте Карло, а на 2 декември 2014 година добија девојче по име Уна Софија. Видое Ристовиќ завршил основно и средно училиште во Белград, а дипломирал историја на уметност. Потекнува од богато семејство.

Неговиот татко Виктор Ристовиќ, попознат по прекарот Миша Гроф, со децении се занимава со трговија со уметност и антиквитети.

Видоје и Николина првпат се сретнале во Дубровник, па во Црна Гора, а во Белград сфатиле дека има некаква „хемија“ меѓу нив. Врската ја открија во септември 2012 година, кога папараците ги „уловија“ на еден белградски сплав, а една година подоцна се венчаа во Монте Карло.