Стојан Илиќ (38) детално опиша како и зошто ја убил несреќната девојка со иницијали Н.П. (16) и тешко ја повредила мајката С.П., бабата М.П. и вујкото Д.П.

Девојката била погребана во средата, а според роднините, на мајка ѝ се уште не ѝ е кажано дека е мртва. Речиси во исто време одбраната ја изнесе нејзиниот убиец, пишува Телеграф.рс. Нејзината мајка не знае ништо за трагедијата што се случила.

Седум убоди

– Праша како се мајка ѝ и брат ѝ (баба и вујко на убиената). И не знае дека ќерка ѝ била нападната и убиена. Се сеќава дека Стојан рекол дека ќе се врати, вели роднина на семејството на убиената Н.П.

Како што дознава Телеграф.рс, Илиќ ја избодел девојката дури 7 пати, а со ножот ѝ го оштетил и ткивото на белите дробови.

Инаку, Стојан се пожалил на психичките проблеми пред обвинителот, но открил и дека малолетната сосетка го навредувала и понижувала него, но и целото нејзино семејство. Обвинителството осомничениот го товари за сторени кривични дела тешко убиство и тешко убиство во обид.

Осомничениот ги признал кривичните дела за кои се товари и детално ја изнел својата одбрана. Се сомничи дека на 10 април околу 14 часот и 30 минути со автомобил од семејниот дом на ја зел малолетната жртва и со нејзиниот малолетен брат ги однел до центарот на населеното место.

Кога братот на жртвата отишол во продавница, Стојан И., како што се сомнева, го однел девојчето до ненаселен дел на Рипањ, го извадил на падина под пругата и го соборил на земја во просторот меѓу растенијата.

Ја искинал облеката на девојката

Потоа и ги соблекол панталоните, и ја искинал долната облека и ја соблекол гола и почнал да ја прободува во пределот на стомакот, во пределот на левото рамо и во пределот на вратот, при што девојчето се здобило со тешки, животна заканувачки повреди од кои подоцна починало

По извршувањето на ова кривично дело, осомничениот се вратил во семејната куќа на девојката и со нож им нанел повеќе тешки и полесни телесни повреди на мајката, бабата и нејзиниот вујко, по што го напуштил местото на настанот заканувајќи се дека ќе се врати.

Стојан на рочиштето се бранеше дека имал темни мисли бидејќи Н.П. се потсмевала со него и се смеела во автомобилот, додека нејзиното семејство го исмејувало бидејќи има психички проблеми поради кои се лекувал.

Тој рече дека му е многу жал за се што се случило и дека сакал да си го одземе животот.