Роби Б. (22) од српското село Свилојево во близина на Војводина, загина во страотна сообраќајна несреќа што се случила околу 5 часот утрово на влезот во селото Пригревица, кога со својот автомобил „југо“ се забил во дрво, објавуваат српските медиуми.

Несреќниот млад човек од здобиените повреди починал на самото место, додека неговата сопатничка, осумнаесетгодишната М.Ч. од Пригревица, била хоспитализирана во Општата болница „Д-р Радивој Симоновиќ“ во Сомбор, каде не сакале да дадат прогнози за нејзината состојба, но како што е познато од моментот на несреќата, таа се здобила со тешки телесни повреди.

-Роби Б. и неговата пријателка, како што дознаваме, биле во автомобил „Југо Флорида“ кога од се уште неутврдени причини, тој слетал од патот на свиокот, на самиот влез во селото и удрил директно во дрво, јавуваат српските медиуми.

Автомобилот е преполовен поради силината на ударот во дрвото, а полицијата на лице место пронашла ужасна глетка. За жал, веднаш е констатирана смрт на возачот, додека девојчето со сериозни повреди е итно пренесено во болница.

Се претпоставува дека возачот изгубил контрола над возилото, но точната причина за несреќата ќе ја утврди истрагата.

Телото на Роби Б. е испратено на обдукција во Институтот за судска медицина во Нови Сад, а во Свилојево, Пригревица, Сонта, Апатин, Сомбор го оплакуваат голем број луѓе, членови на семејството, пријатели.

Тој беше еден од омилените млади момчиња во општеството и населбата, а локалното население тврди дека тој бил „исклучително добар“. Велат дека никогаш нема да го заборават …

– Екстремно добро момче нè напушти за кое никој не можеше да каже ниту еден грд збор. Добар син, уште подобар брат. Тој се бореше за своето семејство, сестри, браќа. Исклучително искрен, вреден и искрен дечко. Се разликуваше во сè, беше единствен – тврдат во Свилоево и додаваат дека ќе го паметат насмеан.

На социјалните мрежи, од Роби Б. се збогуваа голем број луѓе. Црната фотографија на неговите профили ја објавија неговите блиски роднини, но и неколку млади момчиња со кои пораснал, посетувале училиште заедно, дури и локалното население кое го познавало.

Сестрата Елвира објави фотографија од него и се поздрави со шокантни зборови.

– Мојата душа, моето сонце, моето мило, многу те сакам, жив си. Почивај во мир, брат мој, многу недостасуваш, се зборовите на неутешната Елвира Р.

Неговиот пријател од детството Предраг В. го кажа последното збогум на својот Фејсбук профил.

– Брат мој, ние бевме како прст и нокт, го сакавме адреналинот уште од мали нозе. Секогаш се смешкаше, а денес ни донесе тага. Секогаш беше тука за секој на кој му требаше помош. Се познаваме уште од мали, а денес тие ми рекоа дека те нема. Брат мој, почивај во мир, нека те чуваат ангелите, ние никогаш нема да те заборавиме и секогаш ќе бидеш меѓу нас. Никој нема да го замени твоето место во нашиот живот. Не можам да верувам дека се познаваме уште од мали, а сега е последното збогум што не разделува засекогаш. Судбината го сакаше тоа така, но не и јас. Почивај во мир, нека ти биде лесна земјата – напиша пријателот на Роби со неколку црно-бели фотографии, споделувајќи спомени.

Локалните жители им изразуваат сочувство на членовите на семејството, се плашат дека мајката на Роби, Марија, тешко ќе ја сноси загубата на нејзиниот син, а познаник на семејството, каде што исто така работел, низ солзи се сеќава дека го фалел за неговите вештини за готвење.

– Едно момче … душа … пријател на сите локални жители почина денес, велат тие.