Дознајте што ви предвидува месечниот хороскоп од 22 јули до 22 август 2023 година под владеењето на Лавот!

Сезоната на Лав 2023 трае од 22 јули до 22 август и е време на владеење на Сонцето. Сонцето го претставува нашиот единствен внатрешен пламен. Божествената искра што живее во нас е таа што не води кон нашите страсти, нашата цел и нашата радост. За време на сезоната на Лав, ние сме поканети повторно да го разгориме нашиот внатрешен пламен со сеќавање на нашите страсти и она што ни носи радост. Можеби дури и природно ќе се најдете привлечени од ново хоби, материјал за читање или искуство во сезоната на Лав што ќе ви ја запали душата и повторно ќе ве возбуди за животот, пишува foreverconscious.com.

Сезоната на Лавот од 2023 година е особено значајна поради зголемениот број планети кои се движат ретроградно. Кога имаме силна ретроградна енергија, поканети сме да погледнеме наназад во минатото, да се запрашаме и да истражиме стари прашања што треба да ги решиме. За време на сезоната на Лав, Венера и Хирон ќе се движат ретроградно, а Меркур исто така ќе забави во подготовките за ретроградноста на 23 август. Всушност, до крајот на сезоната на Лав, ќе имаме 6 големи космички тела во ретроградно движење. Ретроградната Венера дефинитивно ќе доминира овој период, а бидејќи таа е планета на љубовта и врските, а Лавот владее и со срцето, би можеле да се најдеме во процес на заздравување насочен кон срцето.

ОВЕН

Кога Сонцето влегува во Лав, тој се чувствува жив, разбуден и најдобро. Сонцето ја претставува нашата животна енергија; тоа е она што ни дава уникатен сјај и независна искра. Како независен хороскопски знак, вие сте на совршено место за да дозволите вашето вистинско јас да блесне. Ова е одлично време да ги донесете вашите идеи на маса, да ги споделите вашите креации со други и да ги прикажете проектите на кои сте работеле. Но, со зголеменото количество на ретроградна енергија што тече во нашето космичко небо, може да изгледа како да водите тешка битка за да ги доведете работите до точка на завршување. Можеби ќе треба да се вратите назад и да ги прегледате работите што мислевте дека сте ги сфатиле, или алтернативно, проектот можеби е завршен, но нема некои завршни работи што ќе го однесат на следното ниво. Дури и ако се потребни неколку месеци, ќе ви биде мило што чекавте и го вложивте дополнителното време. Со ретроградна Венера во сезоната на Лав, работите на срцето дефинитивно ќе ви бидат приоритет. Една стара врска може да се врати во вашиот живот и може да бидете предизвикани да одлучите дали сакате или не повторно да одите по тој пат. Веројатно ќе биде потребно многу зборување и исцелување, инаку ќе се вратите на старите модели. Кога врската се враќа за време на ретроградна Венера, тоа е обично затоа што имаме што да научиме од тоа. Кога Венера повторно ќе оди директно, што ќе се случи на 3 септември, обично можеме појасно да размислиме дали сакаме или не да се посветиме на таа личност или дали сме подготвени да продолжиме понатаму. Сезоната на Лав, исто така, ќе биде голема вест за вас бидејќи Северниот јазол исто така штотуку влезе во вашиот знак. Северниот јазол во вашиот знак значи дека следните 18 месеци ќе ви помогнат да продолжите напред и да зачекорите во ново поглавје во вашиот живот. Помислете на тоа како змија што ја фрла кожата за да открие понов, поусогласен капут. Ова трансформативно патување може да го поттикне и Хирон, кој оди ретроградно во вашиот знак на 23 јули. Бидејќи е активен и ретрограден во вашиот знак, голема е веројатноста да стекнете нови сознанија за вашето патување. Имаме полна месечина во Водолија на 1-ви август и ова треба да биде забавно и социјално време за вас. Дружењето ќе ви го подигне расположението и ќе донесе инспирација. После тоа, на 16 август имаме нова Месечина во Лав. Прашањата во врската ќе ви бидат на ум околу оваа млада месечина. Можеби е болно, но на крајот ќе бидете наградени и излечени.

БИК

Венера е вашата владејачка планета, а истиот ден Сонцето се пресели во Лав, Венера оди ретроградна. Венера ќе остане ретроградна до 3-ти и 4-ти септември, па ова ќе биде тема за вас во наредните месеци. Ретроградната Венера е време на заздравување и будење на срцето и навигација на нашите чувства на самопочит. Нашите вредности, исто така, може да бидат преиспитани и можеби ќе треба да ги усогласиме нашите приоритети и она што ќе избереме да го прифатиме. Бидејќи Венера е вашата владејачка планета, вие сте многу прилагодени на нејзините движења и затоа многу сте во склад со енергијата на нејзината ретроградна. Од овој период очекувајте да излезете со разбудено срце и некои посилни врски. Ретроградната Венера, исто така, може да покрене прашања околу парите и како парите се поврзани со вашето чувство за самопочит. Под сонцето на Лавот, може да се најдете во искушение да потрошите повеќе за да постигнете чувство на радост, удобност и задоволство. И иако нема ништо лошо во тоа, ќе биде важно да внимавате да не претерате. Хирон, исто така, станува ретрограден за време на сезоната на Лав на 23 јули. Хирон е астероид познат како исцелител на повредени, а неговата ретроградна може да отвори стари рани околу вашето чувство за самопочит, па дури и околу вашите финансии. Ова може да биде тема за вас за време на сезоната на Лав, па обрнете внимание и видете како можете да ја промените вашата ситуација во поотворена, изобилна и поодговорна. Внимавајте на начинот на кој размислувате за себе и за вашите финансии и обидете се да не размислувате за недостигот. Бидете сигурни дека вашите мисли и чувства се во согласност со ќе биде важно да внимавате на претерување.

БЛИЗНАЦИ

Сезоната на Лав започнува на 22 јули, истиот ден кога Венера оди ретроградна. Ретроградната Венера е време на заздравување и будење на срцето и продлабочување на нашите односи. Во овој период би можеле да откриете нови начини на комуникација во вашите врски. Можеби имате проблеми во комуникацијата на ум и можеби ќе треба да имате непријатен разговор со некој ваш близок. Може да откриете и дека станувате посвесни за одредени стилови или обрасци на комуникација и како тие ви помагаат или повредуваат во вашите односи. Хирон, астероидот познат како ранетиот исцелител, исто така го започнува својот ретрограден танц само еден ден по Венера на 23 јули. Ретроградниот Хирон може да ги извади старите рани на површина, и иако тоа може да биде предизвик, можете да го искористите овој период како гориво за да ве потсети колку сте силни и способни. Ги поминавме сите наши најлоши денови и сè уште стоиме тука! Иако Хирон сака да ни го покаже патувањето за исцелување, тој сака и ние да го славиме. Всушност, Хирон е познат како ранет исцелител затоа што можел да му ги земе раните и да ги претвори во портали на исцелување за себе и за другите, а ние ги поседуваме истите овие дарови. На 1-ви август имаме полна месечина во знакот на Водолија. Оваа полна месечина е прекрасно време за патување, истражување или едноставно проширување на умот со добра книга. Оваа полна месечина може да ја разгори страста за одредена тема или поле на студирање. Всушност, оваа област може да биде нешто што ќе ги научите другите подоцна. Доколку случајно се занимавате со правна работа, оваа Полна Месечина може да извади нови информации на површина, кои би требало да ви помогнат да дојдете до заклучок. Подоцна во месецот, на 16 август, нè очекува новата Месечина во Лав, која силно ќе ја активира енергијата на ретроградната Венера, но може да донесе и будење. Можеби ќе сфатите нешто ново за вашата љубовна врска или одредена динамика во неа. Повторно, комуникацијата ќе биде клучна за вас за време на ретроградната Венера. Всушност, можеби ќе сакате да комуницирате и со себе, што можете да го практикувате преку пишување дневник. Додека сезоната на Лав се подготвува да заврши, вашата владејачка планета Меркур исто така ќе оди во ретроградна насока. Меркур ќе започне да се подготвува за оваа ретроградна состојба веќе на 4 август, па можеби ќе почнете да ги чувствувате нејзините ефекти по овој датум. Ретроградниот Меркур нè охрабрува да одиме внатре и да стигнеме до изгубени пораки, увиди и интуитивна мудрост.

РАК

Сонцето штотуку изгреа од вашиот агол на зодијакот, но можеби сè уште ја чувствувате топлината на неговите зраци. Како што Сонцето се движи понатаму, може да ви го осветли патот, давајќи ви поголема јасност за она што ви претстои. Можеби ќе добиете нови сознанија за тоа како ќе изгледа остатокот од годината или на што сакате да се фокусирате. Ретроградната Венера на 22 јули ќе биде главна тема во поголемиот дел од сезоната на Лав. Ретроградната Венера може да предизвика проблеми со срцето, активирајќи го неговото заздравување и будење. Како чувствителен воден знак, веројатно ќе го почувствувате тоа, особено во првите неколку недели од сезоната на Лав. Може да се појават проблеми во романтична врска или можеби ќе треба да поддржите пријател кој поминува низ сопствената драма во врската. Ако почнете да се чувствувате преоптоварено или да чувствувате енергија што не е ваша, работата со кристали може да донесе олеснување. Розевиот кварц е особено ефикасен за ретроградните енергии на Венера, но можете да изберете кој кристал најдобро ви одговара. Како што влегуваме во август, нè пречекува Полна месечина во Водолија на 1-ви август. Бидејќи со вас владее Месечината, секогаш ќе ги чувствувате нејзините ефекти без разлика под кој знак паѓа. Оваа полна месечина е нежна во својата енергија и може да ни донесе забавен проект или можност. Поминувањето време со истомисленици може да има и дополнителен ефект на подмладување под оваа полна Месечина. На 16 август следува младата месечина во Лав. Оваа млада месечина ќе ги активира ретроградните енергии на Венера, па ако веќе не сте ја почувствувале, ќе го почувствувате сега! Иако работите на срцето понекогаш можат да бидат непријатни, па дури и болни, оваа млада месечина има заштитна енергија што ќе ве води да ги гледате работите во ново светло. Иако можеби работите на некое исцелување.

ЛАВ

Среќен роденден и добредојдовте во вашата сезона! Сонцето силно свети во вашиот агол, ве исполнува и исполнува. Сонцето што се движи во Лав ќе биде момент на повторно раѓање за вас, што ќе ве поттикне да започнете одново и да се фокусирате на себе. Одвојувањето време за грижа за себе е секогаш добра идеја кога Сонцето е во вашиот знак, бидејќи ефектите може да се засилат! Венера исто така се претвора во ретроградна во Лав на 22 јули. Ова создава моќни енергии насочени кон срцето! Веќе сте толку водени од вашето срце, па ретроградната Венера во вашиот знак навистина ќе ги извади емоционалните проблеми на површина. Нема да има бегство; ако твоето срце има порака, ако му треба малку внимание и исцелување, тоа ќе проговори! Врските најверојатно ќе бидат голем дел од ова патување, па ако сте се држеле за гнев или напнатост во одредени врски, ретроградната Венера ќе ви го донесе само лекот што ви треба. Сега, можеби нема да има одличен вкус! Но, напорите за исцелување ќе се исплатат. Хирон, исто така, станува ретрограден на 23 јули. Хирон се движи низ знакот Овен, па иако топлината нема да биде целосно насочена во ваша насока, таа секако ќе придонесе за исцелителна енергија. Изгледа дека нема да можете да избегате од работата на срцето и лекувањето. Како што преминуваме на новата месечина, имаме полна месечина во Водолија на 1-ви август. Исто така, ќе даде приоритет на прашањата во врската. Иако може да биде романтична врска, многу е можно да биде и деловна. Всушност, ова би било време да бидете внимателни кога станува збор за вашите деловни односи. Не ветувајте повеќе отколку што можете да испорачате и внимавајте на што се согласувате. Ретроградната Венера понекогаш може да го намали профитот и да направи да се чувствуваме потценети, па имајте го тоа на ум ако треба да потпишете договори или да ангажирате некого да ви помогне. По ова ќе следи Новата месечина на 16-ти август, која ќе ја активира и зајакне енергијата на ретроградната Венера, но немојте да мислите дека тоа е само болна исцелителна работа! Оваа млада месечина исто така може да ги активира вашите страсти и да ве потсети на она што е навистина важно за вас. Можеби ќе се вратите на старите хоби или интереси за кои претходно не сте можеле да најдете време. Има можност повторно да правите работи во вашиот живот за кои може да биде потребно малку повеќе срце и страст, затоа искористете ја оваа Млада Месечина за да го запалите тој пламен и да видите што ќе се случи.

ДЕВИЦА

Како што се приближува сезоната на Лав, може да почнете да чувствувате чувство на комплетирање и кулминација. Можеби се чувствувате како да сте дошле до крајот на некое поглавје од вашиот живот и да се подготвувате за нешто ново. Тоа е затоа што кога Сонцето ќе го напушти Лавот, ќе пристигне во вашиот агол од зодијакот! Имањето на Сонцето во вашиот знак носи чувство на повторно раѓање, па има смисла да се достигне точка на затворање и чистење пред да се случи ова повторно раѓање. Истиот ден кога Сонцето влегува во Лав, Венера се врти ретроградна. Ретроградната на Венера се случува на секои 18 месеци, што ја прави оваа енергија ретка и посебна за работа. Ретроградната Венера може да предизвика проблеми во срцето, предизвикувајќи нè да ги преиспитаме нашите односи и начинот на кој даваме и примаме љубов.Прашањата во врската често може да бидат тема во овој момент, но може да се најдеме и себеси како се бориме со парите и личните вредности. Што и да ви донесе ретроградната Венера, големи се шансите дека ќе биде вклучена некоја работа за исцелување на срцето која ќе бара многу трпение. Зајакнувањето на чувството за самопочит може да ви помогне и да се справите со проблемите што се појавуваат. Дента откако Венера ќе оди ретроградна, истото ќе биде и Хирон, астероидот познат како ранетиот исцелител. Неговата тема, исто така, се фокусира на лекувањето, кое може да го подобри секое исцелувачко дело предизвикано од ретроградната Венера. На крајот на краиштата, почетокот на сезоната на Лав ќе биде многу чувствителен период за вас и време кога старите рани најверојатно ќе се вовлечат во вашата свест за да бидат решени еднаш засекогаш. Како што се приближуваме до август, ќе почнеме да ги чувствуваме вибрациите на полната месечина од 1-ви август во Водолија. Оваа полна месечина нуди некои добри енергии за чистење, што ни овозможува да се ослободиме од се што е тешко, особено од целата ретроградна енергија. Оваа полна месечина би била моќно време да се ослободите од нештата што повеќе не служат за вашето најголемо добро. Поминувањето време со заедница и мрежа за поддршка под оваа полна месечина исто така може да биде корисно. Новата месечина пристигнува во Лав на 16-ти август – ќе ја рестартира целата таа исцелителна работа што ретроградната Венера ја започна за нас порано во сезоната. Оваа млада месечина може да биде непријатна поради таа причина, но, како и сите, ни нуди можност да го избришеме сето тоа и да започнеме одново.

ВАГА

Како што Сонцето се движи во Лав, Венера, вашата владејачка планета, се лизга во ретроградна. Ретроградната Венера е време на заздравување и будење на срцето. Тоа може да покрене прашања од минатите врски и да ги истакне сите несигурности што ги имаме во врска со парите, самодовербата и она што навистина го цениме. Венера ќе остане ретроградна до 3-4 септември, па ова ќе биде вашата тема за следните неколку месеци. Иако може да биде непријатно и донекаде болно да се копа во раните на срцето, од овој период ќе излезете поподготвени да се посветите подлабоко на односите и вредностите кои ви се навистина важни. Како што влегуваме во август, нè пречекува полна Месечина во знакот на Водолија. Се зголемува веројатноста да добиеме нови информации кои некако можат да ни помогнат да одиме напред. Оваа информација може да биде нова креативна идеја, факт што може да ни помогне да донесеме одлука или дел од внатрешна мудрост што може да иницира нов начин на постоење. Нашите умови ќе бидат остри во овој момент, затоа искористете ја оваа енергија во ваша корист! На 16 август следува младата месечина во Лав. Оваа млада месечина ќе активира многу теми за ретроградната Венера. Можеби ќе треба да решите некои прашања во врската и да го преиспитате давањето и примањето љубов во вашиот живот. Сепак, секој период на Нова Месечина е можност да се избрише сето тоа и да се обиде повторно. Тие се прозорец кон нов начин на постоење, затоа размислете кој сакате да бидете, размислете што би направила највисоката верзија од вас, а потоа преземете чекори за да го создадете тоа за себе. Како што сезоната на Лав се подготвува да заврши, Меркур, планетата на комуникацијата, исто така ќе почне да забавува, подготвувајќи се за своето ретроградно патување. Меркур ќе оди ретроградна на 23 август, но нејзините ефекти ќе ги почувствуваме веќе на 4 август. Ова дефинитивно ќе биде сезона во која треба полека да се движите и да внимавате на што и на кого ќе се посветите. Вашата интуиција обично е прилично остра, затоа верувајте си себеси. Ако чувствувате дека нешто не е во ред, престанете пред да продолжите.

СКОРПИЈА

Како што Сонцето се движи во Лав, Венера го започнува своето патување во длабочините на нашето срце. Ретроградната Венера може да покрене прашања за срцето, водејќи нè да ги лекуваме, поправаме и разрешуваме раните поврзани со нашите односи и давање и примање љубов. До моментот кога Венера ќе го напушти своето патување на почетокот на септември, можеби ќе се чувствуваме полесни, побудни и повеќе во склад, особено кога станува збор за прашања од срцето. Имајќи го ова на ум, знајте дека сè што ви се случува, особено на крајот на јули, е поврзано со оваа работа во срцето. Обидете се да се вратите во вашето срце за водство и запомнете дека сè низ што поминувате е едноставно да ве поврзе со подлабока љубов. Ретроградната Венера, исто така, може да покрене прашања поврзани со нашето чувство за самопочит. Хирон, исто така, станува ретрограден за време на сезоната на Лав на 23 јули, продолжувајќи да не предизвикува кога станува збор за нашето чувство за самопочит. Хирон е познат како исцелител на ранетите, а неговата цел е да ни помогне да ги ослободиме раните што нè тежат со тоа што ќе ја сфатиме мудроста што тие ја нудат. Хирон не сака да се преправаме дека не сме ранети или дека можеме да поправиме сè, наместо тоа тој сака да ја отелотвориме идејата за „ранетиот исцелител“. Тој сака да ги прегрнеме нашите рани и да дозволиме болката да се трансформира во сочувство, разбирање, емпатија и поучување, за себе и за другите. Како што можете да видите, има многу лековита енергија што циркулира додека Сонцето се движи во Лав, а како чувствителен воден знак, ќе бидете во одлична позиција да го почувствувате и да го сведочите сето тоа во светот околу вас. Како што влегуваме во август, нè пречекува полна Месечина во знакот на Водолија. Со врвот на 1-ви август, оваа полна месечина сака да ги отвориме и прошириме нашите умови. Ова е моќно време да научиме нешто ново, да патуваме или да го прошириме нашето размислување. Ослободувањето од самонаметнатите ограничувања е уште еден одличен начин да ја искористите енергијата за прочистување на оваа Полна Месечина. Како што доаѓаме до крајот на сезоната на Лео, имаме млада месечина во Лав на 16-ти август. Оваа млада месечина ќе ја засили енергијата на ретроградната Венера, поттикнувајќи каква било лекција или тема што треба да ја донесеме. Младата месечина е секогаш можност да го избришете сето тоа и да се обидете повторно, па што и да се манифестира, знајте дека имате моќ да направите промена и да започнете од почеток. Отпуштањето на самонаметнатите ограничувања е уште еден одличен начин да ја искористите енергијата за прочистување на оваа полна месечина. Како што доаѓаме до крајот на сезоната на Лав, имаме млада месечина во Лав на 16-ти август.
Оваа млада месечина ќе ја засили енергијата на ретроградната Венера, поттикнувајќи каква било лекција или тема што треба да ја донесеме. Младата месечина е секогаш можност да го избришете сето тоа и да се обидете повторно, па што и да се манифестира, знајте дека имате моќ да направите промена и да започнете од почеток. Отпуштањето на самонаметнатите ограничувања е уште еден одличен начин да ја искористите енергијата за прочистување на оваа полна месечина. Како што доаѓаме до крајот на сезоната на Лео, имаме млада месечина во Лав на 16-ти август. Оваа млада месечина ќе ја засили енергијата на ретроградната Венера, поттикнувајќи каква било лекција или тема што сме предодредени да ја донесеме.

СТРЕЛЕЦ

Сезоната на Лав е исполнета со ретроградна енергија, што значи дека можеме да се чувствуваме малку тромо и немотивирано. Нашиот ум може да биде фиксиран на минатото и може да ни биде тешко да одиме напред во сегашноста. Се чини дека Универзумот сака да потрошиме време на прегледување и преоценување пред да тргнеме напред. Сезоната на Лав започнува со ретроградна Венера. Венера е планета на врски, убавина, вредност и пари. Кога е ретроградна, таа има тенденција да ги наведе минати срцеви проблеми што треба да ги решиме. Ретроградната Венера, исто така, може да предизвика проблеми во врската поврзани со нашето чувство за самодоверба. Ќе биде моќно време да го излечиме срцето и да се поврземе со нашата вистинска внатрешна суштина. Венера сака да се увери дека се движиме низ светот автентично и верни на себе за да можеме да ја даваме и примаме љубовта што е наменета за нас. По ретроградната Венера, Хирон исто така станува ретрограден следниот ден, на 23 јули. Хирон е астероид познат како исцелител на ранети. Иако нема да биде толку моќна како ретроградната Венера, ќе ја удвои исцелителната енергија што циркулира. Се чини дека сме навистина поттикнати да се лекуваме, особено кога станува збор за работи од срцето. Како што преминуваме во август, имаме полна месечина во Водолија 1. Се чини дека оваа полна месечина поддржува моќен бран на исцелителна енергија и дава можност за ослободување и чистење. Ако има нешто што нè тежи, ако има нешто што сакаме да го ослободиме, оваа полна месечина ќе ни го даде последниот притисок да го пуштиме. Како што доаѓаме до крајот на сезоната на Лав, доживуваме нова месечина на 16 август. Оваа млада месечина во Лав ќе ја активира енергијата на ретроградната Венера, што ќе нè наведе навистина да почнеме да копаме длабоко во тие рани на срцето. Можеби ќе имаме некои пробиви или ах-ха моменти поради тоа. Оваа млада месечина е исто така фантастична можност да се фокусирате на вашите креативни дарови и таленти. Ако има некој креативен проект на кој работите или треба да примените некои нови начини на размислување, ова ќе ви ја даде потребната инспирација.

ЈАРЕЦ

Сонцето сака да биде во знакот Лав. Во Лав, тој може најсилно да свети и да ја активира внатрешната светлина што живее во сите нас. Затоа, сезоната на Лав е секогаш добро време да ги следите вашите страсти, да го запалите вашиот внатрешен пламен и да направите нешто што ве возбудува во животот. Ова не мора да биде ништо големо; всушност, едноставните работи најмногу ќе ви одговараат. Како што Сонцето се движи во Лав, ја имаме Венера ретроградна – време на заздравување и будење на срцето. Тоа може да предизвика емоционални проблеми, да ги активира рани во врската и места каде што се чувствуваме длабоко несигурни. Ретроградната Венера дефинитивно може да бара длабоко заздравување на ниво на срце. Како Јарец, имате тенденција да ги рационализирате работите наместо навистина да ги чувствувате. Под оваа ретроградна Венера, ќе ви биде важно да направите простор за вистинското чувство. Нема да биде доволно добро да ги „откриете“ вашите проблеми или да ги мапирате во табела, оваа ретроградна навистина ве поканува да влезете во вашето тело и да се чувствувате. Ретроградната Венера исто така може да предизвика проблеми поврзани со вашата самодоверба и врската со парите. Ако погледнете доволно длабоко, тие две често се испреплетуваат. Новата месечина во Лав на 16 август ќе помогне да се активира енергијата на Венера ретроградна, па ако веќе не ја чувствувате, до оваа млада месечина треба да имате идеја за тоа какви лекции се обидува да ви испрати Универзумот. Хирон, астероидот на исцелување, исто така се претвора во ретроградна на 23 јули, додавајќи ја исцелителната енергија низ која треба да се движиме. 1-ви август носи полна месечина во Водолија, која исто така има тема за лекување. Се чини дека универзумот дефинитивно нè упатува во одредена насока! Полната месечина во Водолија е време на расчистување, па ќе биде добра можност да го измиете сето она што ви тежи или што повеќе не сакате да го носите. Како што се приближува кон крајот на сезоната на Лав, Меркур исто така станува ретрограден, давајќи ни вкупно шест главни космички играчи во ретроградна состојба. Целата оваа ретроградна енергија ќе го насочи вашето внимание навнатре и кон минатото.

ВОДОЛИЈА

Лавот лежи спроти вас на хороскопското тркало, така што секогаш ќе се чувствувате поврзани со неговата енергија. Како што започнува сезоната на Лав, Венера се врти ретроградна, започнувајќи го своето патување длабоко во сферите на нашите срца. Венера е поврзана со нашите односи, нашето чувство за самопочит и прашањата за љубовта. Додека Венера патува ретроградно, може да најдеме рани во овие области кои треба да се исчистат. Може да чувствуваме предизвици во врската или да почнеме да забележуваме какви било блокади што ги имаме околу давање и примање љубов. Старите обрасци на врски или можеби дури и старите врски некако може да се вратат во нашите животи, поттикнувајќи нè да се справиме со нерешените или закопани прашања. Ретроградната на Венера во суштина е време на воспоставување подлабока врска со нашите срца, а тоа често бара одредено расчистување на болката, блокадите и траумите што не држат заглавени. Заедно со ретроградната Венера, Хирон, астероидот познат како ранетиот исцелител, исто така ќе оди ретроградна на 23 јули и ќе ја зајакне исцелителната енергија. Како што влегуваме во август, нè пречекува Полната Месечина во Водолија – вашата Полна Месечина! Ќе ги активира сите ваши сетила и ќе ве капе во својата сјајна светлина. Тоа е вашето посебно време од годината кога Месечината е во вашиот знак и можете да го примите протокот на нејзината енергија. Полната месечина во Водолија е исто така неверојатно лековита, помагајќи ни да го отфрлиме и отфрлиме сето она што не спречува да се чувствуваме слободни да бидеме тоа што сме. Вие сте во директна линија да ја примите оваа енергија, затоа искористете ја за да ги измиете стравовите, вознемиреноста и работите кои повеќе не ви се потребни. Како што доаѓаме до крајот на сезоната на Лео, имаме млада месечина во Лав на 16-ти август. Оваа млада месечина ќе ја засили енергијата на ретроградната Венера, и иако ова важи за сите, тоа е двојно точно за вас. Се чини дека моментално имате силна љубовна врска. Знајте дека сте водени да ја одржите вашата независност и да запомните колку сте вредни! Иако веројатно ќе дојде до заздравување, оваа млада месечина е исто така позитивен знак дека можете да започнете ново поглавје и да свртите нов лист. Не мора да прибегнувате кон старите модели од минатото, а оваа млада месечина е вашиот знак дека сте подготвени да продолжите напред. оваа млада месечина е исто така позитивен знак дека можете да започнете ново поглавје и да свртите нов лист. Не мора да прибегнувате кон старите модели од минатото, а оваа млада месечина е вашиот знак дека сте подготвени да продолжите напред. Оваа млада месечина е исто така позитивен знак дека можете да започнете ново поглавје и да свртите нов лист. Не мора да прибегнувате кон старите модели од минатото, а оваа млада месечина е вашиот знак дека сте подготвени да продолжите напред.

РИБИ

Во Лав, Сонцето е најсилно, сјае силно и го осветлува нашето највисоко и највистинито јас. Како што Сонцето влегува во Лав, Венера влегува во подземниот свет, патувајќи ретроградно до 3 септември. Ретроградната Венера е време на заздравување на срцето. Може да активира стари рани, проблеми во врската и чувство на несигурност. Ретроградната Венера во суштина е нашиот портал за подлабока љубов, а нашата работа ќе биде да ги отстраниме пречките што не спречуваат да стигнеме до тоа место. Само еден ден откако Венера ќе стане ретроградна, и Хирон станува ретрограден. Тоа е астероид познат како ранет исцелител, а неговата ретроградна ја удвојува исцелителната енергија што веројатно ќе ја доживееме. Се чини дека универзумот навистина нè води да се сакаме себеси, да бидеме љубезни кон себе и да ги олупиме слоевите за да можеме да откриеме повеќе за себе. Тргнувањето на ова исцелувачко патување можеби не е пријатно, но се чини дека космичките небеса нè поттикнуваат да го следиме патот, знаејќи дека нашата дестинација може да не одведе само до поголема љубов. Како што одиме во август, имаме полна месечина во Водолија на 1-ви август. Ова е всушност првата од двете полни месечини во август. Втората Полна Месечина ќе биде Сина Месечина и ќе биде во вашиот знак! Ова е многу посебна полна месечина – како што знаете, сините месечини се ретки! Но, бидејќи паѓа во сезоната на Девица, ќе мора да се вклучите до следниот пат! Само знајте дека сè што се манифестира под полна месечина во Водолија може да биде само дел од приказната. Останатите пораки и сознанија ќе дојдат под полна месечина во Риби на крајот на месецот. Се чини дека и полната месечина на Водолија на 1 август носи исцелителна порака. Тоа нè води да ги оставиме и да ги оставиме сите работи што нè спречуваат и не спречуваат да се чувствуваме вистински слободни. Всушност, се чини дека слободата е клучна тема под оваа полна месечина. Полната месечина во Водолија може да открие и нови информации или нови сознанија кои можат да ви помогнат да донесете одлука. Ако сте се мачеле со нешто во вашиот живот, оваа полна месечина исто така може да свети како светилник, водејќи ве во вистинската насока. Бидејќи сте чувствителна душа, можеби ќе треба да се грижите и да ја заштитите вашата енергија и да се држите подалеку од луѓе и ситуации кои се токсични за вашата благосостојба. Како што доаѓаме до крајот на сезоната на Лео, имаме млада месечина во Лав на 16-ти август. Оваа млада месечина ќе ги активира сите овие ретроградни лекции на Венера, па добрата вест е дека ако имате некакви повреди во врската или проблеми со заздравувањето на срцето, треба да добиете малку поголема јасност во овој момент.

Младата месечина е секогаш добро време да се потсетите дека никогаш не е доцна да започнете одново. Искористете ја енергијата на Младата Месечина за да го освежите видот и размислете поинаку за вашата ситуација.