Останува уште нешто повеќе од еден месец до претставувањето на серијата iPhone 15, а познат аналитичар сега потврди некои гласини кои кружеа.

Остануваат само уште неколку недели до лансирањето на новата серија iPhone смартфони, а очекувањата се големи, особено по гласините кои за нив кружат со месеци. Сега некои од нив потврди и познатиот аналитичар Марк Гурман, но даде и изјава која никој не сакаше да ја слушне – поскапувања.

Според Гурман, останува само Apple официјално да потврди дека моделите iPhone 15 Pro и iPhone 15 Pro Max ќе бидат направени од титаниум, нешто што гигантот сака да го донесе со години, а што имавме можност да го видиме на паметниот часовник Watch Ultra . Ова ќе ги направи новите телефони полесни и поцврсти од нерѓосувачкиот челик што се користеше на претходните генерации.

Гурман го повтори она што можевме да го видиме неодамна, имено дека Apple одлучи значително да ја намали дебелината на рамката на екранот, од 2,2 mm на 1,5 mm, поради што екраните на новите телефони ќе понудат најпотопливо искуство на пазарот – титула што моментално му припаѓа на смартфонот Xiaomi 13.

Како што можевме да видиме во протечениот код на бета верзијата на оперативниот систем iOS 17, Гурман не се сомнева дека прекинувачот за исклучување на звукот ќе исчезне по 16 години постоење, односно ќе биде заменет со копче кое корисниците ќе можат сами да го програмираат. Покрај тоа, Apple нема да го чека крајниот рок на Европската Унија за имплементација на USB-C портот, а конекторите Lightning ќе бидат заменети веќе оваа година.

За жал, овие промени ќе влијаат на цената на моделот Pro, за кој Гурман вели дека ќе скокне и на европскиот и на американскиот пазар, за дури 200 долари. Ако се земе предвид дека цените на iPhone уредите веќе скокнаа минатата година (на некои пазари и до 26%), сигурни сме дека ова е последното нешто што клиентите сакаа да го слушнат.

Кога станува збор за модели кои не се Pro, оние што се надеваат на повисоки стапки на освежување на екранот ќе бидат разочарани. iPhone 15 и iPhone 15 Plus ќе продолжат да се освежуваат 60 пати во секунда, што е навистина неверојатно ако се земе предвид дека ниската средна класа на Android телефони нуди двојно поголема брзина. Она што е ново за овие модели е дека Apple конечно ќе го отстрани засекот и ќе го донесе истиот прекин на Dynamic Island што го видовме минатата година на моделите на iPhone 14 Pro.