Ненад Периш, таткото на исчезнатиот младич од Сплит, Матеј Периш, за хрватските медиуми открил дека дал примерок за ДНК анализа и дека стравува дека неговиот син повеќе не е жив.

„Знам дека прават се што треба“, рекол таткото кој со денови го бара синот во Белград.

– Важно ми е што поскоро да се пронајде, да се ​​стави крај на сето ова, колку и да е болно, за моето семејство, за мене и за сите кои го познаваа. И ако е најлошото, да можеме да се збогуваме со него. Не сум уморен, ме мачи времето, помина многу време, се помали се шансите да се појави. Сè уште се надевате, но реалноста е поинаква. Свесен сум за тоа – изјави Периш.

Повторува дека никому не би посакал ноќна мора со милион прашања и без никакви одговори.

– Ми пречи зошто се случи се… вртам илјада сценарија за тоа што можело да се случи, не знам зошто, како… доаѓам до најлошото сценарио, се враќам во друго – вели Ненад Периш.

(слика 2) Неколку секунди подоцна подобро се гледа младо момче во маица со кратки ракави, но сега изгледа како да носи црни патики со бел ѓон. Со него трча жена во бел џемпер, бунда или јакна

Тој додава дека го теши поддршката која доаѓа од сите страни.

– Открив колку добри луѓе има на светот. Вчера двајца ме застанаа на улица, велат дека сочувствуваат, нудат стан… вели таткото на исчезнатиот млад човек.

Тој додава дека не се откажува и дека ќе остане во Белград се додека има надеж.

– Срцето ми е скршено. Се плашам дека Матеј веќе не е жив, но надежта не умира… Но времето ме негира – вели тој.