Украина би можела да запре сѐ до крајот на денот доколку ги исполни барањата на Русија, изјави портпаролот на Кремљ.

Доколку Киев им нареди на своите војници да го положат оружјето и ги исполни барањата на Москва, целиот руско-украински конфликт би можел да биде завршен до крајот на денот, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, за новинарите за време на конференциска врска во вторникот.

„Украинската страна може да запре сѐ пред крајот на денешниот ден. Мора да има наредба националистичките баталјони и украинските војници да го положат оружјето. Барањата на Русија, исто така, мора да бидат исполнети“, рече Песков, коментирајќи го неодамнешното тврдење на украинскиот претседател Володимир Зеленски дека конфликтот мора да заврши пред зимата.

Песков истакна дека „сè друго се само мисли на Зеленски“, додавајќи дека руската специјална операција во Украина се одвива според планираното и ги постигнува своите цели.

Reuters во понеделникот објави дека Зеленски, зборувајќи со лидерите на Г7 преку видео-врска, инсистирал дека конфликтот меѓу Москва и Киев мора да се реши до крајот на годината пред суровите зимски услови да им отежнат на украинските војници да се борат против руските сили. Според медиумот, тој ги повикал земјите од Г7 да ѝ дадат на Украина повеќе оружје и да воведат построги санкции кон Москва.

Според анонимен француски функционер цитиран од AFP, за време на истото обраќање, Зеленски исто така изјавил дека Украина нема намера да води разговори со Русија додека не добие поповолна позиција и не ги врати териториите што ги загуби откако Москва ја започна својата офанзива кон крајот на февруари.

Последната рунда разговори меѓу Москва и Киев се одржа во март во Турција, кога двете страни се обидоа да преговараат за мирно решение на конфликтот. Оттогаш разговорите се целосно закочени, бидејќи украинската страна инсистираше дека ќе се врати на маса само кога ќе биде во „посилна преговарачка позиција“.

Главниот украински преговарач Давид Арахамија минатата недела посочи дека Киев верува дека може да ја постигне оваа „поволна позиција“ до крајот на август, откако ќе спроведе „контраофанзивни операции во одредени области“.

Русија ја нападна соседната држава кон крајот на февруари, по неуспехот на Украина да ги спроведе условите од договорите од Минск, првпат потпишани во 2014 година, и евентуалното признавање на републиките Доњецк и Луганск во Донбас од страна на Москва. Протоколот од Минск со посредство на Германија и Франција беше дизајниран да им даде на отцепените региони посебен статус во рамките на украинската држава.

Оттогаш Кремљ побара Украина официјално да се прогласи за неутрална земја која никогаш нема да се приклучи на воениот блок на НАТО предводен од САД. Киев инсистира дека руската офанзива била целосно неиспровоцирана и ги негираше тврдењата дека планирала насилно повторно да ги заземе двете републики.