Напаѓачот на Бордо, Алберт Елис, ја загуби свеста за време на натпреварот од Лига 2 со Генгамп (1:0). Немилиот настан се случи во првите минути од вчерашниот натпревар. Дваесет и осумгодишниот Хондурас падна на земја откако беше удрен во главата за време на жесток дуел. На фудбалерот му беше укажана лекарска помош осум минути, по што беше пренесен во болница.

Тренерот на Бордо, Алберт Риера, се огласи по повод страшната сцена од натпреварот Бордо – Гингамп (1:0), во втората француска лига, кога е тешко повреден фудбалерот Алберт Елис.

Елис заработи жесток удар во глава присудар со дефанзивецот на противникот Донати Гонис, по што мораше веднаш да биде хоспитализиран и пренесен во болница. Според „The ​​Sun“, Елис е ставен во индуцирана кома и сега е во стабилна состојба.

Според изјавите на присутните, тој и покрај сериозните повреди првично бил свесен, но лекарите го ставиле во вештачка кома поради неговата агитација во тие моменти.

– Моите први зборови ќе бидат за Алберто. Зборувавме со лекарот и се уште не можат ништо да ни потврдат. Во болница е и тоа е се што може да кажеме, оваа победа му ја посветуваме нему.

Швеѓанецот Карл Јохан, односно голманот на Бордо беше единствениот фудбалер кој се појави пред медиумите и го опиша моментот и колку му е тешко да се избори со тоа што се случи на почетокот од мечот.

– По прв пат во кариерата ми се случи такво нешто, навистина е тешко, на полувреме имав солзи на лицето, на полувреме ни беше јавено дека е буден, но не знаеме ништо повеќе, искоментира Јохан Јонсон.