Семејството и пријателите на убиениот навивач на Железничар Мирза Рашчиќ денеска беа шокирани од објавата на Инстаграм на неговиот убиец Изудин Тахировиќ.

Имено, на Инстаграм профилот на Тахировиќ денеска, на осмата годишнина од убиството на Рашчиќ, објавено е „стори“ во кое самиот Тахировиќ е пред просториите на Здружението на навивачи на ФК Железничар на стадионот на клубот, додека во позадина оди песната „Врати се во местото на злосторството“.

– Оваа објава многу ги вознемирила членовите на семејството и пријателите на убиениот Рашчиќ, кои, како што дознаваме, решиле за се да ја известат полицијата, објавија босанските медиуми.

Потсетуваме, Рашчиќ беше убиен на 16 април 2015 година во просториите на Здружението на навивачи на ФК Железничар. Во него убиецот Изудин Тахировиќ испукал четири куршуми.

Кантоналниот суд во Сараево првично го осуди Тахировиќ на 20 години затвор, а Врховниот суд на ФБиХ ја намали таа казна за две и пол години, што значи дека Тахировиќ доби 17,5 години затвор.