Вечерва се одржува првото полуфинале на Евровизија, а ќе настапат претставници на 16 земји.

10-те најдобро оценети натпреварувачи ќе се пласираат во финалето.

Под реден број 6 настапи нашиот претставник Васил Гарванлиев кој имаше одличен енергичен и емотивен настап, кој можете да го погледнете во видеото подолу.