Продолжува потрагата по 29-годишниот маж од Грција, сточар по професија, сторител на убиството на неговиот дедо (татко на неговата сопруга) во Арта. Иако вчера грчките медиуми првично објавија дека станува збор за 48 годишен маж, сепак псоледните информации велат дека убиецот има 29 години.

Од вчера властите се обидуваат да го пронајдат за да го уапсат, но тој се крие во планините, што според локалните медиуми кои своите информации ги темелат на околината на сторителот, тој многу добро ги знае. Поради работата нема да има потешкотии да остане на планина, но постои оптимизам дека наскоро ќе се најде.

Дваесет и деветгодишниот со четири куршуми го застрелал својот дедо додека пукал и во поранешната сопруга. А по делото што се случило во дворот на неговиот дедо, сторителот наводно побегнал кон планината.

Во меѓувреме, автомобилот во кој избегал 29-годишниот бил забележан од лица од Армијата на Грција на границата Арта-Ајтолоакарнанија, додека според полициски службеници, 29-годишниот го пречекал овчар на областа, на кого му кажал дека отишол на планина, бидејќи има проблеми со своите роднини.

29-годишникот го убил дедото пред очите на своето дете

29-годишниот зет пукал и го убил својот 75-годишен дедо зашто несреќниот старец ја поддржувал ќерка си по нивниот развод.

Се започнало вчераутро, кога 29-годишниот баран од властите стапил во контакт со неговата 36-годишна поранешна сопруга со цел да ја посети во селото на неговиот дедо и да го види своето 2-годишно дете. 36-годишната жена, несомневајќи се што може да се случи, го прифатила предлогот и го чекала поранешниот сопруг во татковата куќа во селото.

Вреди да се напомене дека парот неодамна се развел бидејќи имало големи несогласувања помеѓу нив, додека 36-годишната жена му кажала на своето семејство дека живее неспокојни со нејзиниот поранешен сопруг, кој бил љубоморен и бил агресивен кон неа.

75-годишниот маж повеќе не можел да го издржи животот што неговата ќерка го минувала во рацете на неговиот 29-годишен зет и затоа ја поддржал во разводот, и неодамна ја угостил во својот дом со својот внук.

29-годишниот вчера напладне тргнувајќи од својот дом во селото Месопиргос Артас ја посетил куќата на својот дедо под изговор дека сака да го види своето 2-годишно дете. Кога насилникот пристигнал кај неговиот дедо, се чинело дека се е во ред, но во моментот кога почнале да разговараат за личните работи меѓу него и неговата 36-годишна поранешна сопруга, се разгорела кавгата и 29-годишниот се степал со 75-годишниот.

Тогаш 29-годишникот го зел пиштолот што го имал во автомобилот и го вперил во несреќниот старец кој отишол да ја брани својата ќерка.

29-годишникот полн со бес четири пати го застрелал несреќниот маж од непосредна близина, убивајќи го во дворот од нивната куќа пред очите на неговата баба (мајка на сопругата), сопругата и сопственото дете.

Всушност, во моментот на напнатост, 29-годишникот се обидел да ја убие и својата поранешна сопруга, но не успеал, а кога сфатил што се случило, го зел автомобилот и си заминал.

Од пукањето цело село станало на нозе, а веднаш била известена Полицијата која отишла во куќата и го пронашла несреќниот старец во локва крв.

Во официјалната информација на Генералната полициска управа на Епир, се наведува дека „75-годишен државјанин бил пронајден мртов во двор од куќа во село Арта со прострелни рани“.