Влакненца на лицето се ноќна мора на секоја жена, па затоа секоја од нив заслужува да го знае овој чудесен рецепт.

Се што ви е потребно за оваа маска за лице која ги отстранува влакненцата се:

Една лажица куркума

Две лажици брашно од леблебија

малки млеко или јогурт

Измешајте ги состојките и нанесете на лицето. Оставете да дејствува околу 20 минути а потоа добро измијте го лицето со топла вода.

Третираната кожа може да биде малку црвена по третманот, но брзо ќе изчезне.

Оваа маска употребувајте ја 4 пати неделно во текот на целиот месец- резултатите се феноменални.