Возачот на камионот М.М.(33) кој пред два дена ја усмрти 11 годишната И.С. во страшната трагедија во Нов Белград, вчера ја изнесе својата одбрана и рече дека кобното попладне девојчето претрчувало преку улицата кога излегла од автобусот. Тој беше ослободен по сослушувањето.

Како што соопштија од Третото основно јавно обвинителство, М.М е сослушан за околностите на кривично дело против безбедноста на јавниот превоз, за ​​што му се заканува казна затвор до осум години. Тој рече дека не е виновен за делото што му се става на товар, по што е пуштен на слобода.

-Тој укажа на фактот дека малолетната жртва истрчала преку улица откако се симнала од автобус, што е утврдено со увид на добиените видео снимки од автобусот и од надзорните камери на раскрсницата, соопшти Обвинителството и додаде дека покренало истрага за утврдување на сите околности на трагедијата.

Во оваа насока, за утврдување на сите факти во понатамошниот тек на постапката, ќе биде извршено сообраќајно-техничко вештачење, по изготвување на записник за вонреден-технички преглед на возилото.

– Со оглед на тоа што осомничениот претходно бил неосудуван, дека нема други законски причини да се испрати предлог за определување мерка притвор, на осомничениот со решение на обвинителството му е укинат притворот – изјавија од Третото јавно обвинителство.

Како што медиумите во Србија веќе објавија, во вторникот околу 16 часот на улицата „Иван Рибар“ во Нов Белград смртно настрада 11 годишната И.С. Според зборовите на соседот на девојчето, на првата врата влегла другарка на несреќното девојче, а таа откако видела дека автобусот не се движи, тргнала од предната страна на автобусот за да ја помине улицата, но за жал, не го забележала камионот.

Според нивна сосетка, не може ни да претпостави како им е на родителите на загинатото девојче.

– Не се некои невнимателни родители, некои кои не знаат каде им се децата, знаете какво прекрасно семејство е тоа и дека им се случува ова… – вели тој и продолжува низ солзи да зборува:

„И таа и сестра и се прекрасни, ја држеше вратата од зградата кога ќе видеше дека некој оди позади неа за да влезе, знаете каква беше…“

На нејзините зборови се надоврзува и друг сосед.

– Прекрасни се, и сестра ми и таа учат јазици, свират. Се дружеа со моите внуци, многу е тешко… Знам дека возат велосипед заедно со родителите, знаете какво семејство. Родителите се образовани, културни, голема е тагата – вели расплаканиот сосед и нагласува дека родителите гледале да им пружат се на И.С и нејзината сестра.

– Мајката е економист, таткото инженер. Постојано доаѓаше баба им да ги чува, мајката на мајка им. Таа живее некаде на другата страна на Белград и не ја мрзеше да доаѓа наутро кога родителите оделе на работа. Ја следеше постојано малата, постарата сега е голема. Ја гледавме и летово – додава тој.

Да потсетиме, трагичната несреќа се случи во вторникот околу 16 часот во Нов Белград, кога во неа удри камион додека трчала преку улицата.
Според првите информации, девојката ја преминувала улицата на автобуската постојка. Возачот на камионот М.М.(34) ја сочекал полицијата, по што бил приведен.