Здравко Чолиќ, еден од најпопуларните музичари во поранешна Југославија, ниту виновен, ниту должен неговото име е вмешано во парламентарните избори во Бугарија.

Според хрватските медиуми, насловната страница на неговиот познат хит „Пусти моду“ била неофицијална химна на опозициската партија „Има таков народ“ во предизборната кампања, која на крајот освои и најмногу гласови.

Автори на оригиналната песна се Горан Бреговиќ и Корнелије Ковач, а бугарската верзија со различен текст ја отпеаја музичарот и политичар Слави Трифонов и „Ку-ку бендот“.

Песната многу се слушаше за време на кампањата, а текстот на истатасе занимава со обвинувања за поврзување криминал и политика во Бугарија.

Станислав Трифонов, познат и како Слави Трифонов, е бугарски пејач и тв водител чија партија „Има таков народ“ победи на парламентарните избори во Бугарија. Овој човек се најде во центарот на јавниот интерес кога ја освои втората позиција на последните парламентарни избори и оттогаш неговата популарност само порасна.

Светските медиуми веќе пишуваат за неговите идни планови за формирање влада, а она што изненадува многумина е што тој најверојатно нема да биде премиер.

На изборите во недела на 11 јули, неговата партија ИТН освои 24,08 проценти од гласовите и ја победи партијата ГЕРБ на поранешниот бугарски премиер Бојко Борисов, која освои 23,51 процент. Овој резултат претставува вистински пресврт на изборите во земја во која Борисов доминираше 10 години.